Inimesed
Kasulapsi kasvatav näitleja ja lavastaja tõi teatrilavale lood, mis heidavad valgust, millised on kasuvanemluse probleemid ja rõõmud ning millised on asendushoolduse võimalused

Kahe kasulapse ema Maria Peterson: lastekodust tulnud lapsed ei julge armastada 

Sirje Presnal, 9. november 2018 00:02
TEAB, MIS ON TINGIMUSTETA ARMASTUS: Lavastaja Maria Peterson on ise kahe lastekodust võetud tüdruku ema ning seega näinud nii kasuvanemaks olemise päikeselist kui ka varjupoolt.Foto: Kristjan Lepp / Ajakirjade Kirjastus

Lastekodus kasvanud laps kardab kiinduda. „Ta ei julge hakata armastama. Selle asemel teeb lastekodust perre võetud laps kõik selleks, et näidata: ma olen halb, mind ei ole mõtet armastada. Aga kui sa kasuvanemana suudad selle etapi ületada, siis hakkab ta uskuma, et usaldus ja armastus ongi olemas,“ tõdeb näitleja Maria Peterson, kelle lavastatud lapsendamisteemaline lavalugu „Südames sündinud“ parasjagu mööda Eestit tuuritab.

Ideaalses maailmas ei peaks ükski laps kasvama lastekodus. Kuigi laste arv asenduskodudes ongi aasta-aastalt vähenenud, on endiselt palju lapsi, kellel puuduvad vanemad ja lähikondlaste võrgustik, kellele toetuda ja keda armastada. Seepärast on Tervise Arengu Instituut alustanud kampaaniat, millega soovib lapsendamise olemust laiemalt avada ning julgustada inimesi kasupereks hakkama. Kampaania üks osa on dokumentaallavastus „Südames sündinud“, mis räägib seitsme Eesti kasupere liigutava, ilusa (ja õnneliku) loo.

Lavastaja Maria Peterson (40) on ise kahe lastekodust võetud tüdruku ema ning seega näinud nii kasuvanemaks olemise päikeselist kui ka varjupoolt. Oma kogemusest teab ta, et lastekodulapsega tuleb ellu üksjagu muresid. Samas on tingimusteta armastus, mida laps lõpuks vastu annab, kaotatud närve ning magamata öid väärt.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

17.05.2019
Eestis lapsendatakse aastas mõnikümmend last. Pere ootavaid lapsi on mitu tuhat. Miks neid ei lapsendata?
02.11.2018
Head lapsed kasvavad vitsata: paljudel Eesti vanematel puudub oskus lapsi peksuta kasvatada
24.10.2018
Üheksa-aastane poiss läks lastekodus poole aastaga pätiks
08.10.2018
Lastekodudest jõuab uutesse peredesse vaid murdosa lastest

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee