Liv Ullmann filmis "Sügissonaat"Foto: AB Svensk Filmindustri
Ohtuleht.ee 8. november 2018 17:04
Pimedate Ööde filmifestivali kolmest tänavusest elutööauhinnast esimese saab maailmakuulus Norra näitleja ja lavastaja Liv Ullmann.

Tänavu 80. sünnipäeva tähistav Ullmann kerkis tähelepanuorbiiti 1966. aastal Ingmar Bergmani psühholoogilises draamas „Persona”. Sellest sai alguse kahe looja pikaajaline koostöö, mis jätkus sellistes filmides nagu „Hunditund”, „Häbi”, „Sosinad ja karjed”, „Stseenid ühest abielust” ja „Sügissonaat”.

Bergman ise nimetas Ullmanni oma Stradivariuseks – pilliks, mis suudab tema loodavad helid kõige paremini kõlama panna.

Kokku mängis Ullmann kümnes Bergmani linateoses ja kandideeris osatäitmise eest filmis „Näost näkku” ka parima naisnäitleja Oscarile. Karjääri teise Oscari nominatsiooni pälvis ta Jan Troelli filmi „Väljarändajad” eest. Sama teos tõi ka Kuldgloobuse. Filmirolle on Ullmannil kokku üle 50, peale selle on ta mänginud teatrilaval.

Lavastajana väntas Ullmann oma esimese mängufilmi „Sofie” 1992. aastal. Kokku on neid viis, tuntuim „Kristiina Lauritsatütar”. Viimane, „Preili Julie”, mille peaosades on Hollywoodi staarid Jessica Chastain ja Colin Farrell ja mis linastus menukalt ka Eesti ekraanidel, valmis 2014. aastal.

PÖFFi juhi Tiina Loki sõnul on Liv Ullmanni elutöö seotud Põhjamaade filmikultuuri esindamise ja tutvustamisega, mida ta on suurepäraselt teinud nii näitleja ja režissööri, aga ka naisena. „Ta on tugev isiksus, kes võiks olla eeskujuks paljudele: ajal, kui Ullmann filmimaailmas läbi lõi, ei tuntud veel sookvoote – kõik sõltus professionaalsusest ja isiksuse renessanslikust diapasoonist,” ütles ta.

Ullmann on olnud pikka aega ka UNICEFi hea tahte saadik, tegelenud heategevusega mitmel pool maailmas ja võidelnud laste ja naiste õiguste eest.

Eesti keeles on temalt ja temast ilmunud kaks raamatut: „Muutumine” ja „Elujooned”.

Liv Ullmanni elutööle, aga ka Ingmar Bergmani sajandale sünniaastapäevale on PÖFFi programmis pühendatud filmi „Sügissonaat” erilinastus.