Vanemuise teatri uue lavastuse "Elamise reeglid" esietendus.Foto: Aldo Luud
Ohtuleht.ee 5. november 2018 22:10
“Bioloogist näitekirjanik on vaadelnud elu lahtiste silmadega ning kirjutanud teravmeelse ja naljaka näidendi meid juhtivatest käitusmismustritest, millest on raske vabaneda,” kirjeldab lavastaja Tiit Palu Vanemuise teatris esietendunud komöödiat „Elamise reeglid”. „Vanasõna ütleb: „Igaühel oma pill, sellel mängib...” Sellest, mis juhtub, kui igaühel on elamiseks oma reegel, see lavastus räägibki.”

Lugu, mille keskses rollis särab Külliki Saldre, rullub lahti pereringis, kus plaanitakse õdusat jõuluõhtut, ning mõistagi läheb untsu kõik, mis untsu minna saab. Head uudised, mida on kavas pereliikmetega jagada, ei osutugi nii imelisteks, suhted muutuvad pingelisteks, piduroad ei kuku välja piisavalt hõrgud, jõulustress alustab oma laastamistööd.

Ent tegu pole pelgalt iroonilise jõulukomöödiga, milletaolisi varemgi nähtud nii teatrilavadel kui kinolinadel. Õieti on briti noore dramaturgi Sam Holcrofti 2015. aastal Londoni Rahvusteatris esietendunud naljamäng üks originaalsemaid näitemänge, mis kunagi maailmas kirja pandud.

“Elamise reeglid” on tõlkinud Kalle Hein, lavastaja ja muusikaline kujundaja on Tiit Palu, kunstnik Silver Vahtre. Lisaks Saldrele mängivad komöödias Piret Laurimaa, Kärt Tammjärv, Karol Kuntsel, Priit Strandberg, Peeter Volkonski, Nora Liis Palu või Lauren Aunpuu.