Inimesed

Lesbipaarile sündis laps, keda MÕLEMAD olid oma kehas kandnud (10)

Ohtuleht.ee, 30. oktoober 2018 11:48
Foto: @ashleigh.coulter/Instagram
Kaks ameeriklannat on Daily Mirrori teatel teinud meditsiiniajalugu: nad said lapse, keda nad mõlemad olid oma ihus kandnud.

Texase osariigis elavate Ashleigh ja Bliss Coulteri poeg Stetson on viiekuune. Põnn tuli juunis ilmale tänu revolutsioonilisele viljakustehnikale, kirjutab Briti leht.

Blissilt (37) võetud munarakud viljastati laboris doonori spermaga. Seejärel pandi embrüo tema kehasse tagasi. Bliss tegutses omamoodi kuvöösina vaid viis päeva. Kuna ta ei soovinud ise rasedust lõpuni kanda, siirati embrüo üle Ashleigh' (29) emakasse.

"Ma olin laste saamisest väga huvitatud, aga Bliss natuke kahtles," rääkis Ashleigh. "Ma tahtsin last, kes oleks bioloogiliselt minu oma, aga ma ei tahtnud last kanda," seletas Bliss.

Foto: Stetson on terve ja tubli poisipõnn. (@ashleigh.coulter/Instagram)

Leht märgib, et tavaliselt saavad lesbipaarid lapsi spermadoonori abil. Last kannab üks naine ning teine adopteerib lapse. Kuid Bliss ja Ashleigh pöördusid viljakusspetsialist dr Kathy Doody poole, keda neile soovitas keegi sõber. Dr Doody pakkus välja protseduuri, mis pole küll uus, kuid mida pole varem kahe ema vahel kasutatud. Meetod, mis kannab nime Effortless Reciprocal IVF, seisneb munaraku viljastamises doonori spermaga spetsiaalses INVOcelli kapslis. Kapsel asetatakse naise tuppe, mis täidab kuvöösi aset. 

Tavaliselt kannab embrüot naine, kellelt on pärit munarakk. Aga dr Doody usub, et kuna munarakk ja embrüo olid pärit Blissilt ning seejärel hakkas last kandma Ashleigh, on tegu ainulaadse juhtumiga.