ARSTIDE PEREST: Inga Brin valis logopeedikutse seetõttu, et vanemate pealt nähtud arstiamet tundus emotsionaalselt liiga raske. „Soov inimesi aidata tuli aga kodust kaasa ja logopeediks õppimine oli kompromisslahendus. Ma saan inimesi aidata, aga ei pea olema päris meditsiini keskel,“ ütleb Inga.Foto: Aldo Luud
Rainer Kerge 15. oktoober 2018 00:05
„Kui lapsega lihtsalt ei räägita ega arutata temaga kasvõi etteloetud juttu, on lapsel raske hakata mõistma kõne seoseid,“ on logopeed Inga Brin kindel, et osa laste kõneprobleemides on süüdi vanemad, kes igapäevateemadel suhtlemise asemel lükkavad järglase ekraani ette. Inga Brin töötab kuulmis- ja kõnepuudega lastele mõeldud Tartu Hiie koolis. Eilsel aasta õpetaja galal tunnustati Ingat aasta tugispetsialisti preemiaga.

„Kui lapsega lihtsalt ei räägita ega arutata temaga kasvõi etteloetud juttu, on lapsel raske hakata mõistma kõne seoseid,“ on logopeed Inga Brin kindel, et osa laste kõneprobleemides on süüdi vanemad, kes igapäevateemadel suhtlemise asemel lükkavad järglase ekraani ette. Inga Brin töötab kuulmis- ja kõnepuudega lastele mõeldud Tartu Hiie koolis. Eilsel Aasta Õpetaja galal tunnustati Ingat aasta tugispetsialisti preemiaga.

Kas Hiie koolis ongi vahetunnid nii vaiksed?

Teises tiivas, kus on klassid, ikka nii vaiksed pole, aga selle koridori peal on logopeedid ja erispetsialistid, siia tulevad lapsed ainult tunni ajaks.

Siin koolis ei pea spetsiaalselt sosistama ega ka kõvema häälega rääkima?

Täiesti normaalse häälega saab hakkama.

Täna, reedel, vaatavad Hiie kooli 2.b õpilased Vanemuises etendust „Lapsepõlvebänd“. See peaks olema rohke muusika ja lauluga lavastus. Kuidas Hiie lapsed teatris nähtut ja kuuldut hoomavad?

Siin koolis on kahte tüüpi lapsi: ühed on kuulmispuudega, teistel on lugemis- ja kirjutamisprobleem, mida algklassides tuleb käsitleda kui üldist kõneprobleemi, raskust kõne kasutamisel ja mõistmisel. Nad ei oska ennast hästi väljendada ega pruugi nii loetust kui ka räägitust alati aru saada.

Nii kuulmis- kui ka kõneprobleemiga lapsed keskenduvad teatris kindlasti rohkem visuaalsele poolele, sest etenduses esitatav tekst ei pruugi täies mahus nendeni jõuda, õpetaja peab pärast nähtu koos lastega läbi arutama.

Edasi lugemiseks vali endale sobiv plaan:
Üks artikkel
3,99
Ühe artikli lugemisõigus
Digipakett
1,00/kuu
11 erinevat digiväljaannetÜle 2000 artikli kuusJagamisõigus 4 sõbragaVõida iPhone 12 nutitelefon