Arvo PärtFoto: Teet Malsroos
Toimetas Jaanika Vilipo 12. oktoober 2018 13:58
Arvo Pärdi keskus Laulasmaal avab tuleval nädalal uksed külastajatele. Avamist tähistatakse mitmete kontsertidega nii Tallinnas kui ka Laulasmaal ning keskus tervikuna on külalistele avatud alates 17. oktoobrist. Keskuse uus maja valmib Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva-aastal.

Arvo Pärdi Keskus on Eesti helilooja Arvo Pärdi isikuarhiiv ning muusika- ja infokeskus kõigile, kes tunnevad huvi tema loomingu ja sellega seotud vastu. Avatavas hoones asuvad lisaks tänapäevastele arhiivihoidlatele 150-kohaline kammersaal, raamatukogu, näituseala, filmi- ja klassituba. Keskuse süda on arhiiv,  mis sisaldab helilooja loominguga seotud infot ja dokumente nii füüsilisel kui ka digitaalsel kujul. Kõige väärtuslikum vara arhiivis on Arvo Pärdi käsikirjad: teoste visandid, partituurid ja päeviku vormis noodivihikud.

"Oleme väga rõõmsad ja tänulikud, et aastate eest otsustas Arvo Pärdi perekond tuua helilooja arhiivi tagasi Eestisse. See on tegelikult kogu Eesti kultuurile nagu üks kingitus, sest võimaldab tegeleda Arvo Pärdi loomingu uurimise ja mõtestamisega helilooja emakeelses keskkonnas," ütles Arvo Pärdi keskuse tegevjuht Anu Kivilo.

"Keskuse senise tegevuse jooksul oleme näinud, et huvi Arvo Pärdi muusika ja selle uurimise vastu maailmas on üha kasvamas. Uues hoones saame oma seniseid tegevusi veelgi laiendada. Avatav keskus pakub ruumi ja aega muusikaga kohtumiseks, on mitmeid võimalusi muusika kuulamiseks, siin hakkab toimuma kontserte, vestlusõhtuid, filmiõhtuid ja haridusprogramme. Meie teemade ring ei piirdu ainult Arvo Pärdi loominguga, vaid soovime haarata ka teemasid, mis puudutavad laiemalt loomingu ja inimeseksolemise temaatikat," lisas Kivilo.

Uue hoone rajamiseks 2013. aastal välja kuulutatud rahvusvahelise arhitektuurikonkursi võitsid Hispaania arhitektid Fuensanta Nieto ja Enrique Sobejano võistlustööga "Tabula". Arhitektide sõnul inspireeris neid hoone loomisel Arvo Pärdi muusika vaikus, ilu ja geomeetria. Ehitis sulandub ümbritsevasse metsamaastikku, luues tasakaalu moodsa arhitektuurse vormi ja looduskeskkonna vahel.

"Arvo Pärdi keskuse hoones astuvad dialoogi arhitektuur, muusika ja loodus. Hoone arhitektuur tõukub viisnurksete sisehoovide mustrist. Hoone püüab leida tasakaalu Arvo Pärdi loomingule omase taandatuse ning metsakeskkonna ilu vahel. Geomeetria, tekst, partituur, rütm ja vaikus saavad ootamatult metafoorideks, mis ühendavad heli, aja ja ruumi,"  sõnas hoone üks arhitektidest Enrique Sobejano.

Arvo Pärdi keskuse uue hoone ehitust rahastas Eesti riik ning keskus valmis Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva-aastal.

"Arvo Pärt on rahvuslik sümbol ja Eesti suursaadik terves maailmas. Juubeliaastal avaneb kõigil Eesti inimestel ja meie külalistel võimalus uuenenud Arvo Pärdi Keskuses ühe armastatuima helilooja muusika ja mõttemaailmaga sügavuti tutvuda," sõnas riigikantselei EV100 korraldustoimkonna juht Jaanus Rohumaa.

Vaata lähemalt Arvo Pärdi keskuse kohta SIIT.