181 SENTIMEETRIT NAISELIKKU ILU: Ángela Ponce krooniti juunis Miss Hispaaniaks ja temast saab esimene transsooline osaleja Miss Universumi iludusvõistlusel.Foto: AP/Scanpix
Inimesed
8. oktoober 2018, 19:34

Transsooline Miss Hispaania oma kriitikutele: "Tulin ilmale teistsugusena, aga olen igal juhul naine!" (35)

Hispaanlanna Ángela Ponce teeb detsembris Miss Universumi iludusvõistlusel ajalugu: ta on esimene transsooline naine, kes kuulsast missivalimisest osa võtab. Ent 181 cm pikkune imearmsa naeratusega siresäär on nii mõnegi konkurendi pahameelest sisisema pannud. „See iludusvõistlus on mõeldud meile, kes me oleme naisena sündinud,“ põrutab Miss Colombia.

Hiljuti Miss Colombia tiitli saanud ning detsembris koos Ángela Poncega Miss Universumi tiitli nimel võistlustulle astuv Valeria Morales (20) võttis transsoolise konkurendi vastu sõna värskes teleintervjuus. Ta avaldas arvamust, et Ponce (27) ei sobi universumi kauneima naise tiitli poole pürgima.

"See iludusvõistlus on mõeldud meile, kes me oleme naisena sündinud,“ ütles Morales. „Ma usun, et tal tuleb võistlusel osalemisest ainult halba. Me peame tema osalemist austama, kuid ei pruugi tema valimise üle samal arvamusel olla."

KARM KRIITIKA: 30. septembril Miss Colombiaks kroonitud Valeria Morales väidab, et Ángela koht ei ole Miss Universumil.  Foto: AFP/Scanpix

Seose skandaaliga on sõna võtnud eriti lõunaameeriklased ja hispaanlased, märgib Ilta-Sanomat. Paljud on Moralese kommentaari hukka mõistnud ning Ponce poole asunud. Hispaanlannagi on asunud end kaitsma. „Ma olen Ángela, olen inimene, olen naine selle mõiste mitmekesisuse piirides, olen transsooline naine. Tahan olla mina ise ja et inimesed austaksid seda."

2014. aastal soo korrigeerimise lõikuse läbinud Hispaania miss lisab, et ta pole kunagi olnud mees. „Olin oma DNAs naine juba enne sündi,“ väidab ta. Ponce on rääkinud, et on ennast eluaeg naisena identifitseerinud. „See oli kogu aeg iseenesestmõistetav. See pole asi, mida sa äkki märkaksid. See on su identiteet, ja inimese identiteet hakkab juba kahe-kolmeaastaselt tekkima,“ vahendab Ilta-Sanomat. 

Skandaal suutis missi-issisid meelt muutma

Kui Ponce suvel Hispaania kauneimaks neiuks krooniti, kirjutas ta Instagramis: „Mu suur unistus on olnud tuua Hispaania nimi ja lipuvärvid universumi palge ette. Mu siht on saada kaasamise, austamise ja mitmekesisuse sõnumi häälekandjaks mitte ainult LGBTQ+ kogukonnas, vaid kogu maailmas.“

Daily Maili teatel võitis Ponce kolm aastat tagasi Miss Cadizi tiitli ja pidi Cadizi esindajana suunduma Miss World Hispaania valimisele, kuid too missiorganisatsioon näitas transsoolisele kaunitarile ust. „Ma tunnen end tegelikult juba praegu võitjana,“ kinnitas ta ajalehele El Pais. "Mul on regiooni missikroon peas ja ma jätkan võitlust selle nimel, et meid nähtaks ja kuuldaks, aga ka tõestamaks, et olen juba kuninganna.“

Rivaalitsev Miss Universumi organisatsioon on transsoolisi naisi kandideerima lubanud 2012. aastast, kui Kanada transsooline modell Jenna Talackova kaebas kohaliku missivõistluse korraldajad kohtusse, sest algselt oli ta transsoolisuse eest diskvalifitseeritud. 23aastane Talackova saavutas nimeka advokaadi Gloria Allrediga kohtuvõidu. Abiks oli ka 30 000 allkirjaga petitsioon tema ennistamiseks konkurentide sekka. Talackova pääseski tagasi Kanada missivõistlustele, kus ta tõusis 12 kaunima sekka, kuid esiviisikusse ei jõudnud.

Ponce on öelnud ajalehele 20 Minutos, et ühiskonda tuleb mitmekesisuse asjus harida. „Just see sundis mind avalikkuse ette astuma. Olen siin teie ees ja ma pole imelik, minu lugu on lihtsalt teistsugune. Olen naine, kes tuli ilmale teistsugusena, aga olen igal juhul naine.“