"Mooses kõrbes"Foto: Tiina Kõrtsini
Henry Linnard 3. oktoober 2018 19:45
Kui kunstnik Jüri Arrakule helistati presidendi kantseleist ja paluti, et too oleks täitsamees ja teeks paavstile visiidi puhul sümboolse kingituse, mõtles ta, et võib kah. Arrak otsis üles seitsmeosalise sarja vana testamendi järgi tehtud graafikast ja esitles töid uhkelt otsustajatele. Viimased valisid välja selle, mis võiks paavstile kõige rohkem meelt mööda olla.

„Vana testament on selline tore lugu, seal on – nagu tõelises muinasjutus – igasugu kummalisi stseene,“ muheleb Arrak ja tunnistab, et seitsmest pildist ei peetud sugugi kõiki paavstile kinkimiseks kõlblikuks. „Näiteks seitsmes pilt oli selline, kus on peal Eeva ja Aadam, aga Eeval on kaks madu, mitte üks. No kuidas sa sellise paavstile kingid?“ selgitab kunstnik.

Lisamao kujutamist põhjendab ta sellega, et peab naise jõudu mehe omast suuremaks. „Naisjõud on maailmas suurim. Mitte füüsiliselt – mehe jõud on selles osas suurem, aga naine on ema ja kasvataja. Sellepärast elavad naised meestest kauem. See on looduse poolt nii sätitud,“ leiab ta.

Paavstile otsustati kinkida 1990. aastal valminud teos „Mooses kõrbes“. „Võtsid selle ja kinkisid paavstile. Mul on muidugi hea meel, sest Vatikanil pidi olema hiigelkogu!“ rõõmustab Arrak. „Selle kõrval pidi meie Kumu andma vaid ühe sektsiooni mõõdu välja.“

Samal teemal

Kommentaarid  (7)

? 4. oktoober 2018 11:11
ja millega põhjendati maali sümbolistliku tagapõhja(-mõtet) kristliku maailma juhile?
Kroonitud madu Moosese käes teejuhina/abimehena, kes juhatab oma rahvale teed kõrbest välja violetseks värvitud tuleviku poole? huumor on vahva, aga kas kõik sellest ühte moodi aru saavad. Mulle sööbis mällu paavsti ilme, kui ta maali nägi ja sinna kõrvale samaaegselt Kersti ülevoolavalt rõõmus ilme :)
kohutav, 3. oktoober 2018 23:43
miks küll Arrak nii jubedaid pilte maalib? Ma ehmusin kui nägin, et selline maal kingiti paavstile, ma ei usu et see talle ja teistele kõrgetele külalistele meeldis. Mind panevad Arraku maalid ebameeldivusest võbisema.
kohutavale 4. oktoober 2018 09:39
kas see on sinu arvates maal - mina olen samuti võhik, aga pakun , et GRAAFIKA...!?
no 4. oktoober 2018 17:57
oma teostuselt ja väljanägemiselt on seda pilti küll Vatikani kunstikogudesse raske paigutada! Seal ikka rohkem antiiki!
Oswald 13. oktoober 2018 10:09
Niisuguseid pilte on lihtne maalida. Pole vaja osatagi joonistada. Teed suure ja kolmnurkse nina, juuksepahmaka paned sellele sika-saka külge, Valget värvi hõlsti hõlmad ka lehvima ja ongi portree valmis.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS