Helle KaasikFoto: Kuvatõmmis/etv.err.ee
Ohtuleht.ee 2. oktoober 2018 19:52
"Kuna uurin doktoritööna Amazonia rahvameditsiiniga seotud rituaale, tahtsin teada, kuidas konnamürk mulle mõjub. Proovisin ühe kolmandiku minimaalsest doosist ja tundsin toimet nii, nagu seda kirjeldatakse," rääkis "Ringvaates" Helle Kaasik, kes on proovinud puukonna lima, mis sel kevadel mehe tappis.

"Nägu läks kuumaks ja hakkas õhetama, süda hakkas kloppima ja tekkis iiveldustunne. Ma ei oksendanud, kuigi teised, kes rohkem võtsid, oksendasid. Öeldakse, et see on raviv, teraapiline ning aitab peaaegu kõigi ihu- ja hingehädade vastu. Paraku ei täheldanud mina selle aine toime ajal ega hiljem erilisi raviefekte," rääkis naine, et rohkem ei ole ta konnalima proovinud.

Kaasik sõnas, et tema jaoks oli protsessis meeldiv asjaolu, et sai rahuldada oma teaduslikku uudishimu. "Tean nüüd, mis tunne see on ja oskan ette kujutada, mida tunnevad inimesed, kes selles rituaalis osalevad."

Inimesed, kes selliseid rituaale reklaamivad, lubavad Helle sõnul kõike, mida inimene oskab soovida. "Amazonia taime- ja loomariik on väga rikkalik ja rahvastel, kes on oma rahvameditsiiniga seotud rikkusi kasutanud, on sellest põhjalikud teadmised. Neid teadmisi pole võimalik omandada mõne lühivisiidiga või tasuliste kursustega tasemeni, et inimene saaks raha eest teistele ravi pakkuda."

Naine ütles, et ükski aine ei ole iseenesest ohtlik ja halb. "Ohtlik ja halb on ainete valesti tarvitamine, mõni aine on vale tarvitamise korral ohtlikum. Puukonna limas sisalduvaid aineid on uuritud ka teaduslikult aastakümneid ning leitud on mitmeid tugevatoimelisi ühendeid ja kindlasti võib see ohtlik olla."

Helle uurib Tartu ülikoolis Amazonia rahvameditsiinist pärit ainete rituaalset kasutamist. "Amazonia floora ja fauna on tohutult rikkalikud. Rahvastel, kes seal elavad, on sellest tohutud teadmised, millest meieni on jõudnud väga väike osa. Mina uurin ainet ayahuasca, mida tarvitatakse samuti rituaalselt."

ERR kirjutas täna, et 26. mail suri konnamürgiseansil mees.