Vandeadvokaat Robert SarvFoto: kuvatõmmis/ ERR/ "Ringvaade"
Toimetas Keit Paju 1. oktoober 2018 19:38
Tänase päeva kuumim uudislugu on kindlasti see, et näitleja Marika Korolev võttis vastutusele teda Perekooli foorumis sõimanud ja solvanud anonüümsed kommentaatorid. Vandeadvokaat Robert Sarv, kes Marika Korolevi kohtus kaitsis, oli külas "Ringvaates" ning ta kinnitab, et anonüümseid kommenteerijaid saab vastutusele võtta täpselt samuti, nagu avalikus kohas sõimlevaid inimesi.

Sarve sõnul saab üle piiri minevateks kommentaarideks lugeda selliseid, mis rikuvad ühiskondlikku kirjutamata reeglit. "Näiteks, kui naisterahva kirjutatakse avalikult lits, siis see läheb kindlasti üle piiri. Kui see on internetis juba pikemat aega ja seda kirjutatakse korduvalt, siis see on kindlasti koht, kus peaks reageerima," selgitab mees, kinnitades, et Korolevi kohta oli foorumis ikka väga julmalt kirjutatud.

Juriidiliselt eristatakse kommentaaride puhul arvamusi ja fakte. "Kui keegi kirjutab kellegi kohta, et ta teab kindlasti kellegi kohta, et ta on kuskil kellegagi käinud, midagi teinud, siis see on fakt. Seda peab kohtus hiljem tõendama. Kui keegi kirjutab kellegi kohta, et ta näeb kole välja, see on kellegi arvamus. Seda pole võimalik objektiivselt mõõta ja seda kohtus faktidega tõendada ei saa. Küll aga saab seda arvamust põhjendada ja kui see välja ei tule, et inimene kirjutabki, et keegi on lõtvade elukommetega, kuigi ei ole, siis mina ütleks, et see on küll koht, kus võiks oma au kaitsta kohtus," räägib advokaat.

Korolev võttis kohtuasja ette juba kolm aastat tagasi, aga jõudis alles nüüd tulemuseni. Ta luges läbi Perekoolist enda kohta käivad solvavad kommentaarid ning nõudis foorumist välja konkreetsed IP-aadressid, et leida need inimesed, kes need kommentaarid kirjutasid. 

Ning nende autorid olid, Korolevile ja Sarvelegi üllatuseks, täiesti normaalsed ja haritud inimesed. "Meile endale oli see üsna suur üllatus, nimelt, oli tegemist edukate, täiesti normaalsete kõrgharitud inimestega. Poleks esmapilgul arvanud, et sellised inimesed võiksid Marika kohta, keda nad ei tundnud, nii kirjutada. Marika ise ütles, et nii hea oleks teada neid inimesi, kes teavad minu kohta selliseid fakte, mida ma isegi ei tea. Siis me saimegi nad teada," ütleb Sarv.

Sarv valis kommentaaride seast välja viis kõige hullemat ning võttis nende inimestega ühendust. "Reaktsioone oli erinevaid. Valisime välja viis kõige hullemalt ja kolmega neist jõudsime kohtuvälisele kokkuleppele. 2015. aasta lõpus hakkasime sellega tegelema, ühe kommenteerijaga oli nii, et saatsin kirja välja ja järgmisel päeval juba helistati, kirjutati, kuhu on vaja raha kanda, lihtsalt jätke meid salajaseks, ärge kuskil meie nime öelge. Sai asi viisakalt lahendatud," räägib Sarv.

Saatejuht Grete Lõbu tunnistab, et vestles ka ise Koroleviga ning sai teada, et üks solvavate kommentaaride postitaja oli isegi notar! Tuli välja ka see, et üks inimene oli isegi kommenteerinud 120 korda ühe artikli alla, kuid erinevatelt nimedelt, Marika kohta solvanguid, hoides seega ise seda vestlust üleval.

"See näitab inimese madalat motiivi. See on mingi selline tähelepanuvajadus, kui sa ei suuda inimestega päriselt suhelda, siis lähed virutaalmaailma ja otsid sealt tähelepanu. Vaatad, et keegi sinu kirjutatud jama peale ei reageeri, siis toodad oma lõhestunud isiksusega seda jama veel juurde," kommenteerib Sarv sellist tegevust. 

Kas pärast Korolevi kohtuasja hakkab see anonüümsete kommentaatorite sõimlemine aga ära lõppema? 

"Ma loodan, et ühiskonnas tekib arusaam, et päris süüdimatult ei ole võimalik internetis oma arvamust avaldada," vastab Sarv. "Virtuaalmaailm ei erine tegelikult mitte millegi poolest sellest, kui sa lähed näiteks Vabaduse väljakule ja hakkad seal oma arvamust avaldama. Need on tegelikult täpselt ühesugused kohad. See, mida sa ütled ja see, kes sa oled, see jääb ja seda on võimalik lõppastmes ikkagi tuvastada."

Sarve sõnul ei ole Korolevi kohtuasjast tekkinud veel suurt laviini ning inimesed tema poole samasuguste kaasustega ei ole veel pöördunud. "Täna veel ei ole seda plahvatust olnud, kes teab, mis homme toimub. Kui tavaliselt ma saan 20-30 kõnet päevas, siis täna oli, seoses ajakirjanduse huviga, neid kõnesid ikka kümneid kordi rohkem. Huvi oli tõesti suur."

Samal teemal

Kommentaarid  (96)

Liisu 2. oktoober 2018 20:09
Kas karistuseks peab karistuseks Õnne 13 saadet vaatama? :D Aasta nali ikka. Ei tea palju advokaaditasud ja kohtukulud on, et tõestada maailmale ja eelkõige iseendale, et ma nüüd ei ole see või too, milleks mind nimetati. Veel rohkem võib vist haiget teha see, et kommenteerijad ei olnudki mingid Paldiski mnt rohelise aia tagused, vaid arstid, firmaomanikud, notaribürootöötajad. Nende arvamus näikse nagu olevat normaalsem ja selline keskmise inimese tõeksvõetav ütlus :D Kohtulahendeid selle kohta küll ei leidnud, seega suht puhas mula.
2. oktoober 2018 21:21
Lugesin Hannes Võrno blogi Road, kus ta nimetab neid kommenteerijaid "eluülikooli" haridusega madalapalgalisel ametkohal töötavateks keskkihi "eeskõnelejateks" , kes olevat looduse poolt vähese heldusega VÄLIMUSES ning mõistmisvõimes ning neid häirivat et neid TÄHELE EI PANDA. Ma ei teadnudki et notar ja jurist ja mai-tea-kes veel seal kambas olid, on VÄLIMUSELT nagu inetud pardipojad ning kadetsevad, et nad ei ole kuulsad ja kummalised. Üldiselt tundub, et ega need kuulsad ja kummalisedki ka ise ei hiilga oma sõnade kaunidusega kaaskodanike suunas. Nii et võta üks ja viska teist.
Ega... 2. oktoober 2018 18:54
...seda proua Korolevi Õnne 13-s küll eriti enam näha ei taha. Ju ikka mingi põhjus on,kui asi nii suureks läheb. Kui pole suitsu,pole ka tuld.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS