Laura Põldvere esines tänu tehnoloogiale korraga nii Värskas kui TallinnasFoto: Marge Sillaots
Keit Paju 1. oktoober 2018 18:18
Tänasel ülemaailmsel muusikapäeval toimus Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning Elisa ühine kontsert, mis toimus kõrgtehnoloogilise lahenduse abil korraga nii Tallinnas, EMTA kammersaalis, kui Värskas, Seto Talumuuseumi Tsäimajas. Lauljatar Laura Põldvere kaunis hääl kõlas seega publikule nii Tallinnas kui Värskas korraga.

"Publik oli nii Värskas kui Tallinnas muusikaakadeemias. Muusikud, kes siis koos musitseerisid, olid ka mõlemal pool. See oli võimalik tänu LoLa (viitevaba heli- ja videoülekande tehnoloogia LoLa ehk Low Latency Audio Visual Streaming System - toim.) tehnoloogia ja Elisa 5G netiühendusele, tänu millele me olime üksteisega nii heli- kui videopildi vahendusel ühenduses," selgitab lauljatar Laura Põldvere, kes tehnoloogia teineteisest 300 kilomeetri kaugusel asuvates paikades korraga kontserti andis.

Põldvere ei esinenud sellise kõrgtehnoloogia asemel üldsegi mitte esimest korda. “Mina olen tegelikult selle projektiga algusest peale seotud olnud, me esitasime seda Euroopa ministritele poolteist aastat tagasi. Ja ma olen erinevatel konverentsidel käinud sellega seoses, niiet tean seda väga hästi," ütleb ta. 

Tänane kontsert läks Põldvere sõnul väga hästi. "Ma olen harjunud igasugustes olukordades esinema, aga see tehnoloogia on nii ääretult heal tasemel, et sul on selline tunne, et need muusikud olekski kui sinu kõrval, kuigi nad on teisel pool Eestit. Aga tegelikult ei ole mitte mingisugust vahet, olen esinenud ka nii, et muusikud on olnud Valgevenes ja mina Eestis. Ja täpselt samamoodi läks," räägib ta.

Temaga koos musitseeris Värskas tšellist Henry-David Varema ning Tallinnas  Mihkel Poll klaveril, Jaak Sooäär kitarril ja Tanel Ruben trummidel. 

Põldvere sõnul on taolisi kontserte ka tulevikus veel kindlasti veel tulemas, kuid selle tehnoloogia põhiline eesmärk ei ole üldsegi mitte kontsertide andmine.

"See tehnoloogia võimaldab siis tulevikus paljudel ülikoolidel kursuseid anda, kontserte anda. See lihtsustab väga palju eelkõige meie haridust. Kuna tegemist on tehnoloogiaga, mis praegu ikkagi on kasutuses esmajoones hariduse eesmärgil, see ei ole kindlasti selline asi, mida tuuakse kommertsmaastikule. Seda täiustatakse koolide jaoks. Aga mina olen akadeemiaga juba poolteist aastat koostööd teinud ja usun, et saame tulevikus ka teha," ütleb ta.

Rahvusvahelise muusikapäeva puhul on Põldvere pea tervele Eestile tiiru peale teinud: "Täna oli see on ainukene kontsert, aga muusikapäeva tähistangi sellega, et ma olen praktiliselt terve Eesti läbi sõitnud. Eile oli mul Villu Veskiga kontsert Kuressaares, ehk siis ma sõitsin Kuressaarsest Värskasse ja nüüd Värskast Tallinnasse. Kokkuvõttes 11 tundi sõitu, pluss siis kaks kolm tundi esinemise peale. Sellest vist täitsa piisab!" naerab ta.