Õllesummeri I päeva meluFoto: Tiit Tamme
Inimesed
28. september 2018, 10:35

TOP 5 | Skandaalne Õllesummer: kohtusse kaebamine, lennujaamas ülbitsemine ja laulupeo solvamine (2)

Õllesummeri nägu Marje Hansat teatas, et 25 aastat kestnud festival järgmisel aastal enam tagasi ei tule. Panime kokku 5 suuremat skandaali, mis legendaarset õllefestivali saatnud.

Marje Hansar laulupeost: lapsed võiksid õitseda mujal, kui lauluväljakul

Aastal 2011 ajas Õllesummeri maadam Marje Hansar kõik laulupeolised marru, kui ütles ETV saates „Peole“, et enne Õllesummerit toimuv laulu- ja tantsupidu segab nende festivali korraldamist. „Lapsed on meie elu õied, aga nad võiksid õitseda kuskil mujal kui lauluväljakul praegu,“ ütles Hansar. „Meil on muudki teha.“ Toona festivali avalikke suhteid juhtinud Reno Hekkonens ütles, et muidugi segatakse üksteist, kuna Õllesummeri kontor on lauluväljakul, mis sel ajal oli laulupeo pärast suletud. Nii on aga logistiliselt raske töötada. „Õllesummerile ei oodata ka just mitte vähe inimesi. Loodame siiski kuidagi koos hakkama saada ja palvetame, et kõik sujuks,“ oli Hekkonens siiski vähem terav.

Õhtuleht, 2011 Foto: Õhtuleht

„Kui nüüd ajalugu meenutada, siis on lauluväljak eelkõige rajatud laulupidude, mitte Õllesummeri jaoks,“ ütles Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse nõukogu liige Urmas Kruuse Õhtulehele. Ka dirigent Lydia Rahula oli Hansari peale pahane ja ütles, et sellise inimese nagu Marje Hansari töötamine kultuuritempli läheduses on äärmiselt kaheldava väärtusega. „Sellise avaldusega saab lagedale tulla pinnapealne, kalk ja vähese empaatiavõimega inimene. Kui inimesel on mingigi kultuuritaust, siis nii mõelda ja rääkida ei saa.“

Ega lauljadki võlgu jäänud. Nemad marssisid laulupeole plakatitega, kus olid kirjas tekstid „Marje Hansar! Mudilaskoorid laulavad sinu õlled sodiks!!!“ ja „Lapsed õitsevadki lauluväljakul!“

Marje Hansar Foto: Teet Malsroos

EAÜ lubas Õllesummeri kohtusse kaevata

Aastal 2013 seisis Õllesummer aga silmitsi kohtuga, kuna festival jättis esmakordselt Eesti Autorite Ühinguga sõlmimata lepingu, mis kohustab kontserdikorraldajat maksma ühingule viis protsenti iga müüdud pileti pealt. EAÜ lubas seepeale Õllesummeri kohtusse kaevata.

Seaduse järgi jagab EAÜ piletite müügist saadud tulu eest autoritele toetust, kuid Õllesummeri peakorraldaja Marje Hansari arvates toetatakse selle viie protsendi arvelt hoopis teiste kommertsürituste korraldamist, kirjutas Äripäev. Autorite ühingu kliendihaldur Tõnu Kaumann, kes vastutab teoste avalike esitamise eest Tallinnas, ütles, et nemad seda asja kindlasti nii ei jäta ja kaebavad Õllesummeri kohtusse.

Reno Hekkonens ülbitses lennujaamas politseiga

Kuus aastat tagasi sattus Õllesummeri pressiesindaja Reno Hekkonens skandaali lennujaamas, kui ta läks vastu Saksa retroansambli Alphaville liikmetele. Hekkonens oli oma auto lennujaamas valesti parkinud ning sekkuma pidi politsei. Lennujaama pressiesindaja Lauri Linnamäe rääkis toona, et Hekkonens vastas politseiametnike manitsusele väljakutsuva ja üleoleva käitumisega ning ähvardas neid ees ootava meediapeksuga.

„Politseile ei meeldinud, et artisti autod olid pargitud lennujaama ülemisse parklasse invaliidi kohtade lähedusse, kus seisis endale invaliidimärgi hankinud täiesti terve mees oma röövtaksoga. Küsimuse peale, kuidas peaks artist saama autosse soovitati staarid saata alla parklasse, kus nad oleks pidanud ootama politsei sõnul vähemalt 50 minutit,“ kirjeldas Hekkonens. „Ma ei kujuta ette, mis mulje jääb välismaisele supertaarile Eestist. Vähe sellest, politsei ei lasknud autodel lennujaamast ära sõita ning tahtis nii autojuhi kui festivali korraldaja endaga kaasa viia. Lisaks nõudis politsei Alphaville'i liikmetelt, et nad teeks ometi kiiremini.“

Linnamäe ütles aga seepeale. „Hekkonensi emotsionaalses toonis kirjeldatud intsident sai selgelt ja üheselt alguse lennujaama parkimiskorralduse rikkumisest ning politsei ainumõeldav käitumine on sellele reageerida. Kui vastuvõtja peab oma külalist piisavalt eriliseks ja oluliseks, on selleks loodud privaatne ja mugav VIP-teenus. Sealhulgas koos eraldi parklaga. Meelelahutusürituse korraldajate tähelepanu on sellele ka juhitud.“

Reno Hekkonens ja Marje Hansar Foto: Ardo Kaljuvee


Hekkonens ja Hansar elavad unerohu najal

Nii Marje kui Reno on mõlemad tunnistanud, et ületöötamisega aitavad toime tulla rahustid. „On perioode, mil alkohol ja tabletid aitavad mul stressi maandada ja pingeid üle elada - ma ei pea tablettide all silmas narkootikume, vaid retseptiravimeid, näiteks unerohtu,“ pihtis Reno Kroonikale 2012. aastal. „Ma olen kodus ärganud, teadmata, kuidas sinna sain ja mida enne tegin - kergelt suitsiidne olukord. Siis olen tundnud, et olen põhjas, et hullemaks ei saa minna, ainult paremaks.“

Marje Hansar paljastas aga tänavu juulis Õhtulehe intervjuus, et magab juba kümme aastat Xanaxi ja unerohu abil. „Mu elu on emotsionaalselt stressirohke, aju ei lülita end välja. Ajukeemia on sassis. Õhtul ketran mõtteid peas ja magama ei jää. Läksin kunagi lihtsama vastupanu teed – unerohuga oli lihtne magama jääda. Sellest aga nii kergelt välja ei saa.“ Värvikat daami unerohusõltuvus ei morjendanud. „See ei häiri mind.“

Õhtulehe esikaas 2018

Marje ja Reno trügisid laulupeol lavale

2014. aastal jäid ülemeelikus tujus Marje ja Reno aga kaamerate ette laulupeo ajal lausa laulukaare all, esireas, kuhu nad „Koidu“ laulmise ajal lauljate sekka trügisid. Pealtnägijate sõnul saatsid turvamehed nad lauluväljaku siseruumidesse laulukaare all, kus asuvad Meediaekspressi kontoriruumid. Hansar kinnitas Õhtulehele järgmine päev, et mõlemad olid intsidendi ajal kained. „Vabandust, aga me olime nii laupäeval kui pühapäeval tööl,“ ütleb Hansar.

„Töötasime Marje Hansariga kontoris Õllesummerit ette valmistades, ning kui kuulsime, et laulma hakatakse „Koitu“, mis on ka üks mu lemmiklaule, otsustasime välja kaasa laulma minna – see on ju see, mida laulupeol tehakse. Meil ei olnud plaanis kedagi segada, vaid lihtsalt kaasa laulda,“ ütles Hekkonens ja lükkas ümber väite, et turvamehed neid minema eskortisid ja nad vastu hakkasid. „See kõik on lihtsalt liialdus.“

Hansar kinnitas, et lavale nad ei läinud. „Väljusime korraks oma kontori lähedal asuvast laulukaare hoone väljapääsulüüsist, seisime lüüsi kõrval, kuid selgus, et sel aastal oli see ala tehtud piiratud tsooniks VIPidele,“ rääkis Hansar ning lisas, et pärast korraldaja tehtud märkust läksid nad tagasi kontorisse, et jätkata tööd Õllesummeri ettevalmistamisel.