Briti lauljanna Kate Bush.Foto: AP / Scanpix
Ohtuleht.ee 27. september 2018 09:48
Inglise lauljanna Kate Bush, kes on ammutanud oma laule kirjutades inspiratsiooni kuulsatest kirjandusteostest, annab aasta lõpus ka ise välja raamatu valitud laulusõnadega.

Kogumikule „How to Be Invisible“ („Kuidas olla nähtamatu“), mille pealkiri viitab ehk Bushi viimase aja soovile avalikkuse eest varjul püsida, kirjutas eessõna „Pilveatlase“ autor David Mitchell.

„Miljonitele üle maailma tähendab Kate palju rohkemat kui lihtsalt järjekordset lauljat-laulukirjutajat: ta on loonud muusikalisi teekaaslasi, kes rändavad meiega läbi elu,“ väidab Mitchell. „Üks vastuolu tema juures on see, et kuigi tema laulutekstid on selgelt isikupärased, äratavad noodsamad sõnad tundmusi ja aistinguid, mis on universaalsed.“  

The Guardian tuletab meelde, et Bushi 40 aasta eest välja tulnud hittsingel „Wuthering Heights“ põhines Emily Brontë romaanil „Vihurimäe“. Laulja 1989. aasta albumil „The Sensual World“ oli aga viiteid James Joyce'i „Ulyssesele“, albumi „Hounds of Love“ (1985) B-pool „The Ninth Wave“ tsiteeris luuletaja Alfred Tennysoni.

70ndate ja 80ndate staar Kate Bush. Foto: TopFoto/Scanpix

Kirjastus Faber on varem avaldanud teistegi tunnustatud Briti laululoojate, näiteks Van Morrisoni, Jarvis Cockeri ja Joy Divisioni solisti Ian Curtise ning Billy Braggi tekste. Novembris ilmub Pet Shop Boysi laulja Neil Tennanti laulutekstidega raamat. Kuid 60aastane Bush on esimene naisartist, kelle laulusõnad sel moel raamatukaante vahele jõuavad.