The Rasmus: vasakult Eero Heinonen, Aki Hakala, Lauri Ylönen, Pauli RantasalmiFoto: Promomaterjal
Terttu Jazepov 17. september 2018 14:26
„Edu võti on hea tunne, mis tekib, kui oled osa millestki. Lisaks pead kaaslasi mõistma, neile ruumi andma ja meeles pidama, et neid tuleb austada,” põhjendab The Rasmuse laulja Lauri Ylönen, miks bänd juba üle kahe aastakümne niivõrd edukas on olnud.

„Meie bänd algas sõprusest ja oleme siiani head sõbrad, kuigi tundub, et me pole,” naerab Ylönen, kes juba reedel oma heade sõpradega Rock Cafes üles astub. „Veedame tuuril olles peaaegu kogu aja koos – avastame linnu, sööme õhtust ja pidutseme. Samuti käime koos muuseumites või jõusaalis. Bändielu on imeline elada, kui sul on võimalus maailmas ringi reisida ja koos sõpradega muusikat teha. Kõige olulisem on, et kõik asjaga seotud inimesed tunneksid end hästi. Kui nad end hästi ei tunne, tuleb neil sellest rääkida ja peame kõik koos midagi ette võtma,” selgitab Lauri, et bändi tegemine on alati tiimitöö. Just head sõprust ja tiimitööd peab ta põhjuseks, miks bändis on 24 tegutsemisaasta jooksul vahetunud kahel korral ainult trummar.

Oma muusikalistest mõjutajatest toob Ylönen välja skate-pungi ja grunge. „Green Day esimene album läks mulle väga korda. Mulle meeldivad ka Nirvana ja Stone Temple Pilots. Nemad on alati minu eeskujud olnud ja on seda siiani. Praegu kuulan palju ka hiphoppi. Mulle meeldivad näiteks Drake, Future ja Post Malone – artistid, kes on praegu kuumim kaup. Enda maailmas kombineeringi vanemat muusikat modernsemaga. Mulle meeldib rütmiline vokaal, mis on kohati justkui räppimine,” sõnab Lauri, et bändi viimasel albumil „Dark Matters” on mõned lood mõjutatud just hiphopist.

Lisaks eelmainitule on Ylönenile südamelähedane ka elektrooniline muusika. Seetõttu alustas ta 2011. aastal sooloprojektiga, mille esimene album „New World” ilmus aasta hiljem. „Tahtsin luua albumi, mis oleks rokist eemal, kasutades trummimasinad ja arvuteid. Minu jaoks oli „New World” oluline album, sest muusikuna tunnen, et mida rohkem erinevaid asju proovin, seda loovamaks muutun. Kui ma midagi teen, siis püüan alati olla kartmatu, mitte mõelda tagajärgedele ja fännidele. Minu meelest on lugu tehes vale mõelda, mida fännid küll sellest arvavad. Esimese asjana pean ikkagi end ise laulude suhtes hästi tundma. Kõlab küll väga isekalt, aga minu meelest on see ainus võimalus olla edukas ja iseendale truu,” teab Lauri, et eelkõige tuleb elus teha seda, mis toidab hinge. „Kui teen laulu, mis ajab mind nutma, siis on võimalik, et ka keegi teine tunneb seda. Kuid kui ma kirjutan laulu, et raadiosse saada või inimesi õnnelikuks teha, on see vale lähenemine.”

Eestisse meelitab lisaks kontsertidele ka arhitektuur

Lauri arvab, et bändikaaslased tundsid mehe sooloprojektist kuuldes kergendust. „Tahtsin proovida rohkem elektroonilist muusikat, aga samas ei tahtnud ma The Rasmuse muusikastiili muuta. Tundsin, et vajan eraldi projekti, sest The Rasmus elab oma elu. Loomulikult olen ma ninamees ja suur osa bändist, aga tunnen, et The Rasmus tähendab eelkõige nelja kutti. Meil on neli arvamust ja peame töötama tiimina. Kuigi tore on kõik koos kirjutada ja luua, naudin soolokarjääri puhul, et vastutan kõige eest ise. Samuti kui kõik läheb valesti, olen mina ainus, keda süüdistada,” selgitab Ylönen. „Kui tahan midagi teha, ei pea ma kellegi käest küsima, vaid lihtsalt teen. Näiteks lindistan midagi ja kui tahan, avaldan selle juba täna õhtul. Kõik on väga spontaanne ja lihtne ning saan oma liigutustes kiire olla, mis mulle sooloprojekti juures meeldib.”

Olles Soomest pärit, on Lauri Eestit korduvalt külastanud ning mitte ainult koos bändiga. „Mul on kaks põhjust, miks hea meelega Eestisse tulen, esimene on kindlasti kontsertide andmine. Mul on Eestis esinemisest head mälestused, meie kontsertidel on alati väga palju rahvast olnud. Hiljuti olen palju Eestisse reisinud ka arhitektuuri tõttu,” räägib Lauri, kes peale muusika tegemise kavandab veel maju. „Mul on Soomes enda firma, kus plaanime ja ehitame suuri maju. Lisaks on mul oma arhitektuuri-teemaline telesaade „Laurin talot”. Olengi hiljuti palju Tallinnas käinud just seetõttu, et saate jaoks lõike filmida. Mulle meeldib Tallinna arhitektuur, see on väga mitmekülgne – lisaks vanadele ja kaunitele ehitistele on kesklinnas väga palju uusi ja hämmastavaid maju. Arvan, et Tallinn on ka Soomele funktsionaalsuse mõttes hea näide. Tegelikult tulengi kolmapäeval korraks sinna, et filmida. Väga lahe, et samal nädalal esinen Tallinnas veel bändiga,” räägib Lauri.

Ylönen sõnab, et on sotsiaalmeedias juba paljude eesti fännidega ka suhelnud. „Olen õnnelik, et kõik on meie kontserdi pärast põnevil. Loodan, et meil on aega, et fännidega näost näkku kohtuda ja võimalusel koos pilti teha. Kuid kuna tegu on tuuri esimese kontserdiga, kaasneb sellega palju saginat. Esimene päev on alati tormiline, õhus on teistsugune energia, aga mulle see meeldib. Olen kindel, et kontsert on võimas ja loodan, et annab ka kuulajatele koju minnes või õhtut jätkates – kontsert on ju ikkagi reedel – veel palju energiat.”