Harry KõrvitsFoto: Erlend Štaub
Henry Linnard 14. september 2018 14:37
„Veetsime lastena suved koos Karepal mängides. Meil oli seal suvila,“ meenutab Roman Baskini lapsepõlvesõber Harry Kõrvits. „Olin siis kuus või seitse ja Roman aasta noorem, kui meid pandi sinna lähedale pioneerilaagrisse, kus me ei tahtnud üldse käia. Tahtsime ikka koju tagasi,“ räägib Kõrvits.

„Roman oli väga elav ja hästi sõbralik,“ iseloomustab Kõrvits lapsepõlvesõpra. „Nii sai lastena lollusi tehtud ja pioneerilaagri kasvatajatelt saime ikka päris palju noomida,“ mäletab ta. „Aga kui laager läbi sai ja meid paar kilomeetrit eelame Karepale koju lasti, saime käia minu isa korraldatud metsamatkades, kus tegime ise vibusid ja saime elada ehtsat skaudielu. Olime siis Romaniga väga lähedased, aga peale seda läksid meie eluteed lahku ja tükk aega ei teadnud me üksteise tegemistest tegelikult midagi,“ möönab Kõrvits.

Nii kohtusid lapsepõlvesõbrad pärast pikka pausi 2011. aastal filmi „Kormoranid ehk Nahkpükse ei pesta“ võtetel. Baskin mängis Santanat, Kõrvits Masinat. „Isegi kui inimest üle tüki aja näed, kutsud teda ikka selle nimega, mille järgi sina teda tunned ja kuidas tal siis nägu naerule läks, kui ma ütlesin talle Romma. Täiskasvanuna kutsuti teda Romkaks, aga lapsena oli ta hüüdnimi Romma,“ selgitab Kõrvits. „Oh, meil oli hea näha ja palju rääkida.“

„Filmi- ja teatritegijana oli Roman läbi ja lõhki tööinimene. Huumorisoone päris muidugi isalt, aga ega ta eriti avatud ei olnud. Eriti eraklik oli ta lõpus, aga see on muidugi arusaadav, kui haigus inimese murrab. Oeh jah, huvitav oli see elu, kui nad tädi Itaga (Roman Baskini ema Ita Ever – toim.) meil suvilas olid,“ ohkab Roman Baskini lapsepõlvesõber Harry Kõrvits.