Lauri LiivFoto: Stanislav Moshkov
Terttu Jazepov 14. september 2018 12:29
"Suur isiksus on läinud, millest on hirmus kahju. Ta oleks võinud meie hulgas veel kaua olla. Olen talle väga tänulik, et mul õnnestus temaga kaks suve koos veeta ja teda tundma saada. Tänan teda väga usalduse eest," sõnab Roman Baskinit meenutades Lauri Liiv.

"Tutvusin Roman Baskiniga kolm suve tagasi, kui ta kutsus mind oma suvelavastusse "Miljonite lemmik" mängima. Esiteks olen talle selle kutse eest siiani väga tänulik, sellest kujunes väga ilus suvi Otepää nõlvadel. Teiseks oli seda tükki väga tore mängida," räägib Liiv. "Ma arvan, et tükk saigi niivõrd tore just selle tõttu, et Roman suutis selle lavastajana niivõrd suurepäraselt vormistada," lisab ta.

Liiv meenutab, et Baskin oli väga huvitav isiksus. "Oma kogemuse põhjal tundus ta väga tundlik ja õrn ning teistpidi väga impulsiivne ja kohati kergesti süttiv. Mõnikord oli tegu endal kaasa mõelda, aga Roman põles alati suure leegiga, kui oli vaja tööd teha. Töövälisel ajal võis ta olla hoopis teistsugune, väga argumenteeritud ja vaoshoitud. Eks see tegigi temast Roman Baskini."

Lauri pidas Romani ka vapustavaks näitlejaks. "Tean teda kui näitlejat isegi rohkem. Mul õnnestus teda elu jooksul mitmel korral näha ja siiani arvan, et ta oli Eesti üks parimaid näitlejaid. Baskin oli meeletult intelligentne, laval vaimukas ja tema energia ja põlemine kandus alati saali. Minu üks suurimaid elamusi tema rollidest on Claudius Shakespeare'i "Hamletis", mida mängiti umbes kümme aastat tagasi Theatrumis. See oli täiesti vapustav," ei hoia Liiv kiidusõnu tagasi. "Lisaks kinkis ta Eestile paar väga head mängufilmi, näiteks on minule läbi aegade meeldinud "Rahu tänav", mis on tema tehtud."

Kuigi Lauri oli Baskini tervisega kursis, on tal siiski väga kahju, et nii läks. "Huvitaval kombel oli mõne kolleegiga temast viimase nädala jooksul juttu ja mõtlesime ta peale. Seetõttu oli see väga ootamatu ja kurb sündmus. Kuid mul on väga hea meel, et ta oli ning et minul on olnud võimalus tema lavastuses kaasa teha ja tema isikupärasest loomusest osa saada," peab ta Baskiniga koos töötamist väga harivaks kogemuseks.

"Ühtlasi tänan teda oma elu ühe suurima komplimendi eest. Roman ei olnud oma loomuselt komplimentide pilduja, pigem vastupidi. Kuid kui meil oli pärast teist suve viimane etendus olnud, tuli ta mu juurde ja ütles: "Kuule, täitsa hästi panid." Hindan seda komplimenti väga ning see jääb mulle väga pikaks ajaks meelde ja kannustab edasi töötama," lausub Liiv.