Parlamendierakondade esimehed pidamas riigikogu valimiste esimest debatti.Foto: Ekraanitõmmis / ETV „Esimene stuudio“
Tele
14. september 2018, 10:12

GRAAFIK | Erakondade esimeeste debatt numbrites: kes rääkis kõige rohkem, kes kõige vähem? (68)

Kolmapäevases ETV saates „Esimene stuudio“ võtsid mõõtu parlamendierakondade esimehed. Saade kestis kokku 58 minutit ja 46 sekundit. Erakonnajuhid täitsid oma jutuvadaga sellest 50 minutit ja 51 sekundit. Õhtuleht uuris, mis selle numbri taga peitub.

Kõige rohkem sai saates sõna peaminister ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas, kes rääkis kokku 780 sekundit ehk 13 minutit. Kokku sai Ratas pikemalt* rääkida 13 korral, tehes tema keskmise mõtteavalduse pikkuseks 60 sekundit. Tema pikim sõnavaling kestis 108 sekundit, andes aru aktsiiside kohta.

Sõnavõtu edetabelis sai teise koha EKRE esimees Mart Helme, kes tulistas 637 sekundi ehk 10 minuti ja 37 sekundi jagu mõtteid. Sarnaselt Ratasele sai Helme pikemaid mõttejookse teha 13 korral, andes keskmiseks tulemuseks 49 sekundit. Tema pikim tiraad kestis 101 sekundit, mille jooksul Helme selgitas, miks on vaja senisest rohkem kontrollida vene taustaga inimesi.

Pronksmedali saab kaela sotside esimees Jevgeni Ossinovski, kes rääkis saates 469 sekundit ehk 7 minutit ja 49 sekundit. Operaatorid võtsid Ossinovski kaadrisse pikemalt 8 korral, tehes keskmise mõtteavalduse pikkuseks 59 sekundit. Ühtlasi kuulub Ossinovskile saate kõige pikem mõttelõng, kui ta 127 sekundiga harutas alkoholiaktsiisi ümber tekkinud pundart.

Esimesena jäi pjedestaalilt välja erakonna Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder, kes sai sõna 421 sekundiks ehk 7 minutiks ja 1 sekundiks. Võttes pikemalt sõna 6 korda, jäi tema keskmise mõtteavalduse pikkuseks 70 sekundit. Tema kõige pikem sõnavõtt oli 110 sekundit.

Viiendale koha saavutas Vabaerakonna esimees Andres Herkel, kes sai oma vaateid tutvustada kokku 379 sekundit ehk 6 minutit ja 19 sekundit. Pikemalt võttis Herkel sõna 5 korral, keskmiselt kestis üks kõnevoor 76 sekundit. Herkeli pikima mõttejooksu aeg oli 115 sekundit.

Parlamendierakondade esimeeste debatis sai kõige vähem sõna Reformierakonna esimees Kaja Kallas – 365 sekundit ehk 6 minutit ja 5 sekundit. Kuigi Kallas võttis pikemalt sõna 9 korra, mis on paremuselt 3 tulemus, jäi tema keskmise sõnavõtu pikkuseks 41 sekundit. Kõige pikem sõnavõtt küündis Kallasel 76sekundini.

*Valimist on välja jäetud paarisekundilised sõnavõtud, mis tähistavad kas tervitust (saate alguses), nõustumist eelmise kõnelejaga või katset tema jutule vahele astuda.