50 NIPPI | Säravvalge naeratus looduse või profesionaalide abiga?Foto: ERLEND STAUB
Anu Saagim | Video: Erlend Štaub 9. september 2018 14:57
See jon juba vana tõde, et valged hambad annavad lisaks kaunile naeratusele ka noorema väljanägemise.

Kui näiteks punane vein, jõhvikamahl, popid karastusjoogid, kohv ja tee ja ka teatud söögid muudavad hammaste värvust kollakaks, halliks või pruuniks, siis on olemas loomulikult ka toidud ja miks mitte ka mõned looduslikud abimehed, mille abil saab kiiresti ja ohutult särava naeratuse taastada.

Sügisel nosi õunu ja porgandeid

Just õunad on imelised abimehed, mis aitavad hammastelt plekke eemaldada. Aga ka tooreste porganditega hammaste hõõrumine muudab need säravamaks. Lisaks sisaldavad need toiduained rohkesti C-vitamiini, mis aitab ära hoida igemehaigusi ja -põletikke ning hävitavad ka lõhnu tekitavaid baktereid. 

Talvel tarbi eksootilisi vilju

Näiteks apelsinid ja ananassid, sidrunitest rääkimata, annavad samuti säravama naeratuse. Tarbi hommikuti sidruniviiludega vett ja võid hooleta päeva jooksul ka kohviga patustada. NB! Hoiduda tuleks puhta sidrunimahlaga suu loputamisest, kuna liigne kokkupuude happega võib hambaid hoopis kahjustada.

Söögisooda on super abimees!

Söögisooda on üks tugevamaid ja ohutumaid valgendava toimega koostisosi, kuna neutraliseerib happeid ja eemaldab õrnalt hammastele ladestunud mustuse. Söögisoodat võiks lausa iga päev hambapastale puistata. Arstid  soovitavad isegi kaks korda kuus puhta söögisoodaga hambaid harjata.

Vesinikperoksiid on samuti ohutu 

Spetsialistide väitel võib selle antiseptikumiga paar korda kuus suu loputamine samuti hambaid valgendada. Paljud suuveed baseeruvad alkoholil ning hävitavad baktereid, kuid vesinikperoksiid aitab bakterite kasvu ennetada.

Õpetus: kokku tuleks segada võrdne kogus vett ja vesinikperoksiidi (mõlemat umbes supilusikatäis) ning vedelikuga minut aega suud loputada. Seejärel sülitada vedelik välja ning lasta vesinikperoksiidi vahul veel minuti jagu mõjuda ning lõpuks loputada suu veega.

Jogurt, piim ja juust sisaldavad piimhapet, mis teevad hambad tugevaks

Just need piimatooted sisaldavad piimhapet, mis aitab vältida igemehaigusi ning hoiab hambaid tugevatena. Isegi kohvile lisatud piim aitab inetuid plekke hammastel vältida. Kõvemad juustud on hammaste puhastamisel ja valgendamisel samuti üpris tõhusad. Loomulikult on piimatooted ning kaltsiumit ja D-vitamiini sisaldavad toidud kasulikud ka lõualuule, mis on hammaste alustalaks.

Joogikõrs on parim abimees

Kui sa ei suuda loobuda punasest veinist või Coca-Colast, siis võiksid juua neid läbi kõrre, et toiduvärv hammastele ei satuks.

Hambaarstid soovitavad aga sooda- või pärlipesu.