Sass Henno "Rinvaates"Foto: ERR
Toimetas Jaanika Vilipo 6. september 2018 20:14
ETV saates "Ringvaade" käis neljapäeval külas kirjanik Sass Henno, kes on tuntud kui kõva naiste õiguste eest seisija. 

Saatejuht Grete Lõbu uuris kirjanikult, mis teda ajendab naiste õiguste eest nii tuliselt seisma.

"See korgijoogi teema, mille ma olen nüüd ette võtnud, on selline varjatud epideemia. Igal nädalavahetusel saavad kümned tüdrukud klubides ja nii-öelda pinnapidudel sisuliselt GHB abil ära mürgitatud," paljastas Sass õõvastava fakti. "Sageli seksuaalse ärakasutamise eesmärgil." Mees selgitas, et ohver on pärast GHB tarvitamist mitu tundi kontaktivõimetu.

Sass leidis, et see on teema, millest ei ole siiani ühiskonnas palju räägitud ja mis vajaks suuremat valgustamist.

"Ringvaate" eetris avaldati faktid GHB kohta. Rahvakeeli korgijoogiks nimetatud narkootiline aine gammahüdroksübutüraat on loodud ravimiks ja Eestis on seda lubatud kasutada vaid meditsiiniliseks otstarbeks. Tavaliselt GHBd juuakse. Tavapärane annus on pool plastpudeli korgitäit ja selle mõju kestab kuni kolm tundi. Väikeste annuste puhul on mõju sarnane alkoholiga - lõbusus, jutukus, seksuaalse erutuvuse tõus, eriti meestel. Suur annus tekitab aga uimasust, lihaste lõtvumist ja magama jäämist. Pärast tarvitamist ärkaja enam ei mäleta, mida ta joobes olles tegi või mis temaga tehti. Just selletõttu kasutatakse GHBd tihti uimastamiseks enne vägistamist või röövimist.

Selle aasta kohta andmeid veel pole, aga Eesti Kohtuekspertiisi Instituudi sõnul on varasema kolme aasta jooksul GHBd kokku konfiskeeritud 47 kilogrammi, üle poole sellest 2015. aastal. Möödunud aastal konfiskeeriti seitse kilogrammi  gammahüdroksübutüraati, milleks oleks saanud 2000 ühekordset doosi. See tähendab 2000 potensiaalset ohvrit, kes selle vastu tahtmist või kogemata sisse joonuks.

Sass Henno on suhelnud enda sotsiaalmeedia kontol sellel teemal sadade naistega. "Sageli algab see sellest, et minnakse sõpradega välja ja see, kuidas GHB saab klubis joogi sisse, on kui mustkunstitrikk - väike randmeliigutus, mis käib väga kiiresti." 

Kirjanik on näinud ka Youtube'i videosid, kus isegi turvakaamerate salvestistelt on täpset hetke raske näha. Sass rääkis, et kui ohver on korgijooki manustatud, siis tunneb ta pärast paarikümne minuti möödumist seda, et ei suuda ennast kontrollida. "Kõik need lood räägivad seda, olgu see juhtunud mõnes ööklubis, majapeol või Rootsi kruiisil, et tüdruk ei saa üldiselt ka ise aru, et teda on mürgitatud GHBga."

Sageli arvatakse seda, et tegemist on lihtsalt liigse alkoholitarvitamisega. "Aga see halvatus, mis teeb nad nii kergeks saagiks, tekib nii ruttu, et siis on hilja kellelegi helistada või selfit teha selle pätiga ja sõbrannale saata," rääkis Henno temani jõudnud juttude põhjal. "See on hästi jõhker uimasti."

Sass avaldas mõtte, et teema on nii tolereeritud, et enam ei räägita korgijoogi vägistamisest, vaid kultuuriliselt võetakse seda nii, et tüdruk joob ennast väga täis, on pilditu ja ilmselt ise on tahtnud seda. "Need poisid lisavad sageli hiljem ohvri Facebookis sõbraks, küsivad neiu käest, kuidas koju said jne. Sealt saab alguse vägistamise tõestamise raskus ja tüdrukutel tekib sageli enesesüüdistamine." 

Sass teadis rääkida, et sellised "kangelased" räägivad lugusid hiljem ka omavahel, erinevalt netipervertidest, kes hoiavad oma ohvreid saladuses. "Sageli tehakse ka pilte ning ähvardatakse hiljem tüdrukut, kui ta juhtumisi peaks kuhugi pöörduma."

Sass nimetab teemat sotsiaalselt värdjalikuks käitumiseks, millele tuleb signaal anda meedia poolt. "See on vägistamine, mis on kõige räigem isikuvastane kuritegu, mis sa peale tapmist teha saad inimesega."

Sass lubas kõik sellised mehed liistule võtta ja avalikustada nimed, kuigi raske on teha kindlaks, kes on need kurjategijad. Sass Henno kutsub siinkohal üles inimesi, kes kahtlustavad, et neid on GHBga uimastatud. "Me ühiskonnana peame osutama sellele, kes on käitunud valesti."