JUMALAGA, SOULIKUNINGANNA! Lauljanna Aretha Franklin 2014. aastal.Foto: USA TODAY Network / Sipa USA / Scanpix
Inimesed
3. september 2018, 00:01

Soulikuninganna Aretha Franklin saadeti pisarate ja naeruga viimsele teele

76 aasta vanuses kõhunäärmevähki surnud Aretha Franklin saadeti tema kodulinnas Detroidis soulikuninganna tiitli vääriliselt viimsele teele. Fännid said legendaarse lauljannaga hüvasti jätta mitu päeva. Reedel aga toimus kohalikus nelja tuhande kohalises nelipühikirikus üheksatunnine megasõu, kus voolasid nii kurbuse- kui ka rõõmupisarad ning esinesid Ühendriikide tuntumad lauljad.

16. augustil lahkunud Aretha Franklini surnukeha eksponeeriti kaks päeva Detroidi afroameerika ajaloo muuseumis. Esimesel päeval oli kuldses kirstus muusikalegendil seljas punane kokteilikleit ning jalas punased kontskingad, järgmisel päeval kandis roosadest ja lilladest lillesülemitest ümbritsetud soulikuninganna helesinist kostüümi. Kolmandaks ärasaatmispäevaks toimetati kuldjasroosas kleidis Aretha tema kodukirikusse, New Betheli baptistikirikusse, mille vaimulik oli olnud tema isa.

VIIMNE TEEKOND: Ligi kaheksatunniseks veninud tseremoonia lõpul  kanti Aretha Franklini särav sark Greater Grace Temple'ist välja. 18 Grammy auhinna laureaat oli esimene naine, kes võeti vastu USA rokikuulsuste halli. Foto: AP/Scanpix

Reedel kohaliku aja järgi kell 10 hommikul alanud matusetseremoonia hiiglaslikus nelipühikirikus Greater Grace Temple'is pidi kestma viis tundi, kuid venis ligi kaheksa tunni pikkuseks. Kuldne kirst oli avatud ning kadunukese kleit sedapuhku majesteetlikult kuldne. Peale Franklini pereliikmete ja sõprade olid kutsutud poliitika- ja muusikaelu suurkujud: kõnelejate seas laususid lauljanna mälestuseks ja leinajate lohutuseks kauneid sõnu USA ekspresident Bill Clinton, kuberner Rick Snyder, senaator Gary Peters ja staarpastor Jesse Jackson.

CLINTON ANDIS SÕNA KADUNUKESELE: USA ekspresident Bill Clinton võttis oma mälestukõne lõpuks telefoni ning lasi kõlada Aretha laulul „Think“ . „See [mõtlemine] on vabaduse võti,“ toonitas ta.  Foto: Reuters/Scanpix

Muusikaliste etteastetega astusid üles soulistaarid Stevie Wonder, Smokey Robinson ja Chaka Khan, aga ka noorema põlvkonna tähed: peatses eluloofilmis Arethat kehastav Jennifer Hudson ja popkuulsus Ariana Grande. Usk oli lauljannale maast madalast tähtis olnud. Baptisti kiriku traditsioonide kohaselt oli tema ärasaatmine ühtaegu kurb ja rõõmus. Franklini palad „(You Make Me Feel Like) A Natural Woman“, „I'm Going Up Yonder“, „Take My Hand, Precious Lord“ ja „Amazing Grace“ ajasid publiku jalgele, kaasa laulma ja tantsima.

Pisarate- ja rõõmuküllase ärasaatmise lõpetasid pimeda soulikuulsuse Stevie Wonderi suupillihelid. „Ilma Jumala headuseta, ilma Jumala suuruseta poleks me eluilmaski sellist kuningannat tunda saanud, poleks eluilmaski saanud maitsta säärast rõõmu, mida Aretha meile kinkis.“

***

KÄPAD EEMALE! Oli näha, et Ariana Grande tundis ebamugavust, kui mälestusteenistuse juht, piiskop Charles H. Ellis tal ümbert kinni võttis. Vaimulik põhjendas hiljem, et kallistas kõiki artiste, nii mehi kui ka naisi, ent palus siiski vabandust.  Foto: AFP/Scanpix

Skandaal: tseremooniat juhtinud piiskop käperdas Ariana Grandet

Piiskop Charles H. Ellis palus Ariana Grandelt avalikult vabandust selle eest, kuidas ta lauljatariga matusetseremoonia ajal käitus. Vaimulik haaras 25aastasel lauljataril kinni esmalt ümber piha ning siis liikus käsi rinna kõrvale. Lisaks naljatas piiskop, et oli poptähte esmalt pidanud Taco Belli kiirtoidumenüü uueks artikliks. „Palun isiklikult ja siiralt vabandust Arianalt ja tema fännidelt ning kogu hispaaniakeelselt kogukonnalt,“ ütles Ellis pärast tseremooniat Associated Pressile. „Kui teed üheksa tunni pikkust programmi, üritad sellel särtsu sees hoida, püüad siia-sinna mõned naljad torgata.“

Ellis avaldas lootust, et tema käitumine ei varjuta päeva olulisimat teemat. „Kõige tähtsam on ju Aretha Franklin.“