VÄIKESEST POISIST NOORMEHEKS: Carmen Pritson-Tamme noorem poeg Robert alustas täna kooliteed Kiili gümnaasiumis.Foto: Jörgen Norkroos
Keit Paju 1. september 2018 11:47
Teletegija ja elunõustaja Carmen Pritson-Tamme noorem poeg Robert Tamme alustas täna kooliteed kodukoha Kiili Gümnaasiumis. “Robert läheb Kiili Gümnaasiumisse. Ta läheb sinna, kus käib hetkel ka tema vanem vend Richard ja see kool on meie kodule kõige lähemal. Oluline on, et laps saab ise bussiga hommikul kooli ja koolist õhtul koju tagasi. See annab kõikidele pere liikmetele sõltumatuse,” selgitab naine koolivalikut.

Eelkoolis Robert erinevalt tema vanemast vennast Richardist ei käinud. “Kuna lasteaias olid kasvatajad väga tublid ja tegelesid laste kooliks ettevalmistamisega üsna aktiivselt, siis meil puudus konkreetne vajadus,” selgitab Carmen.

Lugemine vajab veel harjutamist, aga rahalugemine on juba selge

Enne koolialgust oskas Robert uhke ema sõnul päris hästi arvutada, kuid lugemise kallal on veel vaja natukene tööd teha. “Lugemise soravus tuleb vast koolis. Ma väga ei muretse, sest vajadusepõhine lugemus tuleb ju üsna ruttu ja kui lapsel on kohustus, siis tulevad ka saavutused,” arvab ta.

“See on vast ka põhjus, miks ta oskab paremini arvutada. Tal on vaja aeg ajalt üle lugeda oma raha ja kui venna esitab talle selle käigus trikiga küsimuse stiilis: “Aga kui sul oleks veel viis eurot ja siis veel kümme eurot, kui rikas sa siis oleksid?“, siis ei jäägi tal muud üle, kui arvutada. See on vajadus olla teadlik oma finantsidest,” räägib Carmen.

Kooliasjade ostmisega naine ei kiirusta, samamoodi ostis ta ka oma vanemale pojale Richardile esimesse klassi minnes koolitarbed 1.septembril. 

“Mul lihtsalt ei olnudki varem aega. Töö võttis suurema aja endale ja perele jäidki vaid loetud päevad. Suvi on ju teleinimestel üldjuhul kõige aktiivsem tööaeg, sest ilus periood tuleb ära kasutada saadete filmimiseks. Sügisel läheb juba rahulikumaks, sest siis istutakse montaazi. Nii oli minulgi igal suvel ja seda kümme aastat järjest,” nendib ta. “Täna on Richard kümne aastane ja see oli tema esimene suvi, kus emme oli reaalselt terve suvi olemas.”

Esimesel koolipäeval saab laps justkui ühe päevaga suureks

Carmeni sõnul ei ole Robertil koolimineku üle ärevust, pigem ootab ta juba uute sõprussuhete sõlmimist ja vanade sõpradega taaskohtumist, kes eelmisel aastal tema lasteaiarühmast kooli läksid. “Neid oli mitmeid  ja ta elas seda väga raskelt üle,” selgitab ta. 

Robertil on vahva võimalus alustada kooliteed sama õpetajaga, kellega kolm aastat tagasi alustas ka tema vanem vend. “See oli suur juhus ja ta oli selle üle väga õnnelik. Meil oli kodus sellel teemal pikk vestlus, sest Robert oli juba varem otsustanud, et tema valib endale sama õpetaja, kes Richardil oli. Kuna Richard alustab õpinguid sellel aastal neljandas klassis, siis tema endine klassijuhataja alustab uut ringi uute esimesse klassi astujatega. Roberti otsus oli kindel ja nii ka läks!” räägib Carmen.

Uurides, kuidas naine end ise teise poja pika kooliteekonna eel tunneb, vastab ta: “Esimene september on minu jaoks olnud alati justkui uue aasta algus. Algab uus hingamine, uute sihtide seadmine, nende saavutamine...See on justkui aeg, mil me peame jälle selja sirgu lööma ja pingutama hakkama. Kõik koos...kogu perega.” 

“See päev, kui sinu laps läheb esimesel koolipäeval kooli on ühe etapi lõpp ja teise algus. Sinu laps saab justkui ühe päevaga... hetkega suureks. Väikesest poisist saab hetkega noormees, kes surub küll arglikult  kooli direktoril kätt, et vastu võtta oma esimene aabits. Sellest hetkest on ta lahti lasknud emme käest, et teha esimesed iseseisvad sammud ühiskonnas kus temalt oodatakse vastutust. Minul emana ei jäägi muud üle, kui teda selles rännakus toetada ja aidata tal kanda seda vastutust,” lõpetab ta.