Inimesed

LEMMIKÕPETAJA | Joonas Hellerma: esimeselt klassijuhatajalt õppisin, et põhjuseta suurustada ei tasu (2)

Kais Allkivi, 1. september 2018, 08:00
ETV2 kultuurisaate „Plekktrumm“ saatejuht Joonas Hellerma.Foto: Martin Ahven
Teleajakirjanik Joonas Hellerma alustas kooliteed 1991. aastal Lasnamäe Üldgümnaasiumis, mis enam ei tegutse. Joonas tunnistab, et võlgneb õpetajatele palju. Eriti aga kahele õpetajale.

Üks neist on tema esimese nelja klassi klassijuhataja Anne Raam. „Usutavasti see võis olla neljandas klassis. Istusime vahetunni ajal klassiruumis ja ees ootas kas kirjanduse või emakeele tund. Meile oli jäetud kodus õpikust lugeda üks tekst, mille pealkirja ega autorit ma kahjuks praegu meenutada ei suuda. Arvatavasti oli see midagi mereteemalist.

Samal teemal

Üldiselt mulle kodus lugeda jäetud tekstide klassis ettelugemine meeldis. Olin seda mitut puhku teinud ja saanud häid hindeid. Seepärast oli ka seekord tunne tugev. Hooplesin paari lähema pinginaabri ees, et mina pole teksti kodus lugenud, kuna lugemine tuleb mul niigi hästi välja. Nägin küll silmanurgast, et õpetaja on juba klassi tulnud ja ilmselt kuuleb pealt, aga millegipärast see mind ei peatanud,“ jutustab Joonas.

„Kui tund algas, kutsuti mind kohe lugema. Võib-olla olingi varem kergelt pääsenud, aga nüüd olin äkitselt minetanud kõik loodetud võimed. Koperdasin ja veerisin ega saanudki seda korralikult loetud. Olin paljastatud. Meelde jäi õppetund, mille Anne Raam muidugi väga teadlikult andis – eeltöö tuleb alati ära teha ja niisama suurustamisel on haprad tagajärjed,“ sõnab kultuurisaate „Plekktrumm“ saatejuht.

Ta meenutab, et Anne Raam oli toona alles alustav õpetaja, aga hetkedel, kui hakkasid juhtuma natuke piiripealsed asjad, oli temas mingi sisemine sügavus ja väärikus, mis lastele salamahti mõjus.

Anne Raam aastal 1992. "Mõtlen väga soojalt ajale, mil Joonase klassiga kõik koos õppisime. Kõige suurem õppija olin ilmselt ikka mina ise. Praegu jälgin suure huvi ja rõõmuga Joonase saateid," ütleb nüüdne Tartu Ülikooli õpetajate täienduskoolituse programmijuht.Foto: Erakogu

„Hiljem, kuni keskkooli lõpuklassideni oli minu ajalooõpetaja Juhan Tamme (kellest kirjutab muide huvitavalt Jaak Urmet oma raamatus „Linn linnas. Minu raamat Lasnamäest“). Kandidaadikraadiga ajalooõpetajaid ei liikunud Lasnamäe koolides vist liiga palju. Tema andis meile põhjalikke ja haaravaid loenguid ajaloo telgitagustest, millest saadud teadmisi olen saanud hiljem korduvalt kasutada,“ kinnitab Joonas.

„Üks tore näide. Mõni aeg tagasi osalesin Hugo Treffneri Gümnaasiumi teadmiste päeval, kus teiste seas pidas õpilastele ettekande ka ajaloolane Aadu Must. Ta alustas efektselt: mis põhjusel ja kelle algatusel taasavati Tartu Ülikool 1802. aastal? Kuulasin vaikust aulas põksuva südamega, sest Juhan Tamme oli selle saladuse oma tundides meile ammuilma avaldanud.“

2 KOMMENTAARI

公务员考试网_国家公务员考试网_2019国考报名/时间/职位_培训_中公教育网 2. september 2018, 06:57
k
kooliprogrammis võiks olla 1. september 2018, 09:54
palju asju elust ja suhtlemisest, mida võiks noortele varajasest noorusest teatavaks teha - et kui ka tundub teile elluastujatele teisiti, siis elunäinutel on teised arvamused ja ärge raisake aega kasulike soovituste uuestileiutamisele.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee