Ingrid Peek (paremal) keskkooli ajal koos pinginaaber Katrin ehk Kati Oidraga, kellega ta istus koos alates 2. klassist. Foto: Erakogu
Dannar Leitmaa 2. september 2018 11:00
Küsimusele, milline on Sinu lemmikõpetaja, vastab raadiosaatejuht ja Vikerraadio peatoimetaja Ingrid Peek.

„„Mis haraka pannkoogid need sul on?!“ küsis kirjakunsti õpetaja Ülle Kaarnamets mu kallilt klassivennalt, kes püüdis palehigis oma veidi töntsakate spordipoisi näppudega sule ja tušiga kaunist ilukirja paberile võluda. Hirnusime pinginaaber Katiga rõõmsasti ning püüdsime seejärel arendada endas mingitki ilukirjaoskust. Muhedate kildude ja hea huumorimeelega, rahuliku ja sõbraliku olemisega ning asjaliku ja inspireeriva õpetusviisiga oli meie kirjakunstiõpetaja Ülle Kaarnamets üks mu suuri lemmikuid keskkooliajast.

Ma käisin kogu oma kooliaja toonase sünnikodu lähedal asuvas Tallinna 4. Keskkoolis, millest hiljem sai Tallinna Üldgümnaasium ja tänaseks Tallinna Kristiine Gümnaasium. Juba põhikoolis imetlesin suure vaimustusega kooli koridorides stendidel ilutsevaid kirjakunstiteoseid ja unistasin, et ehk kunagi oskan minagi midagigi ligilähedaselt kaunist luua. Ja keskkoolis avaneski mul võimalus õppida kolm aastat Ülle Kaarnametsa juhendamisel kalligraafiat ehk ilukirja.

Kirjakunsti õpetaja Ülle Kaarnamets. Foto: Erakogu

Mu vanaisa Aleksander Peek oli maali- ja teatrikunstnik, ja ka fotograaf, niisiis oli minus toona kaugel kooliajal veel endiselt elus väike kunstipisik ja loovusesäde, mida õpetaja Kaarnamets aitas elule puhuda. Tema tunnid olid pingevabad selle sõna parimas tähenduses: ei olnud stressi, ei olnud pingelist õhkkonda ja sunnitud saavutusvajadust, vaid vaba ja rõõmsameelne õhkkond, mis teatavasti toetab loovust suurepärasel moel. Tema tunnid olid alati toredad ja andsid kogu päevaks positiivse laengu, mis üldises koolikorras mõjusid nagu värske õhuga loovuseoaas – tunnid, mida alati ootasin, kuna seal sai hingata vabamalt ja tegeleda kunstiga. Kalligraafia on olemuselt väga meditatiivne kunst.

„Manuaalne kiri arendab esteetilist meelt, enesedistsipliini, täpsust ja silmamõõtu, puhtuse- ja korratunnet,“ on kirjas 1992. aastal välja antud kirjanäidiste mapis, mille autor oli meie suurepärane kirjakunstiõpetaja Ülle Kaarnamets, keda võib pidada Eesti kalligraafia ehk ilukirja üheks suurmeistriks. Käesolevaga tänan südamest õpetaja Kaarnametsa kõikide õppetundide eest ning ehkki mulle väga meeldib kirjutada ja ka käsitsi, siis ma loodan, et ta minu keskkoolijärgse elu märkmikke (mida on virnade viisi) inspekteerima ei satu, kuna sealt leiaks tema terav pilk nüüdseks vaid virnade viisi haraka pannkooke.“