Inimesed

LEMMIKÕPETAJA | Märt Sults: õpetaja Padar pani mul kella õigeks (4)

Arno Põder, 31. august 2018, 19:01
Märt Sults kooliajal.Foto: Erakogu
Pikaajaline koolijuht ja praegune riigikogu liige Märt Sults meenutab, et tema lemmikõpetaja oli Hilko Padar. „Ta oli Valga I Keskkoolis meie klassijuhataja esimesest kuni kaheksanda klassini ja andis meile peaaegu kõiki õppeaineid. Õpetaja Padar oli meile nagu ema,” räägib Sults.

Aastakümneid õpetaja ja koolidirektorina töötanud Sults tunnistab, et oli noorpõlves paras huligaan. „Ükskord juhtus selline lugu. Ema pani mulle kodus koolivormi selga, viigipüksid jalga, aga mul olid põõsa alla ära peidetud punased dressipüksid. Koolis oli põrandal väga hea liugu lasta, kuid ma ei tahtnud viigipükse ära lõhkuda ja panin dressid jalga. Mingi aeg hiljem tuli õpetaja Padar koju ja ütles emale, et ma annan teile raha, kui te ülikonda ei jõua osta. Ma sain siis kodus siukese keretäie, et ei saanud mitu päeva istuda,” naerab Sults: „Asja eest sain.“

Samal teemal

„Hilko Padar oli minu jaoks õpetaja suure algustähega, lasi koerustükke teha, piiri peal mängida. Samas oli tingimus see, et hinded on korras ja ei tohi kolmesid olla. Võib öelda, et tema pani mul kella õigeks – nii said väärtushinnangud, tahtejõud ja töökus paika. Nagu laulusõnadki ütlevad, et pane kell õigeks ja pühi tuba prahist puhtaks. Ka kõige hullemates olukordades suutis ta jääda positiivseks. Ma ei mäleta, et ta oleks kunagi meie peale karjunud, aga samas oli ta väga range ja ajas täpselt oma joont. Olid kindlad piirid, millest ei tohtinud üle astuda. Ei olnud mingit ninnu-nännutamist, et kallike ära enam niimoodi tee – karistused olid olemas, kuid olid ka kiitused ja hingesoojus.” 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee