Martin Saare stuudio avamine Fahle PargisFoto: Marleen Muhuste
Anu Saagim 24. august 2018 10:47
Neljapäeva ööl vastu reedet avas kunstnik, muusik, elunautleja Martin Saar Fahle Pargis grandioosse kunstistuudio.

Kunstniku valduses on enam kui 1000 ruutmeetrit meeletult kõrgete lagedega ruume. "Vaevalt et kellelgi teisel nii suurt galeriid Eestis kesklinnas on," nendib kunstnik ise. 

Ajutiselt on nähtav eestiaegne Tselluloosi tänav

Seoses Fahle Pargi ärikvartali ehitusega on Tallinnas endise tselluloositehase fassaadist ajutiselt välja lammutatud kunagine Tselluloosi tänav, kus juba aasta pärast saab asuma Fahle Pargi klaasgaleriidega esindussissepääs ja peamine äritänav.

Aastakümneid ühes tükis olnud Tartu maantee poolses tselluloositehase müüris on nüüd avaus ja sealt avaneb vaade Lastekodu tänava pikendusele, sest ära on lammutatud nõukaaegsed raudbetoonist vahelaed ja katused. Lammutustööde tulemusena eemaldati sealt umbes 1100 tonni betooni jm ehitusmaterjali.

Vaade Tartu maanteelt Lastekodu tänava poole ei jää nähtavaks kauaks, sest juba mõne aja pärast ehitatakse sinna Põhjamaade mõistes erandlik aastaringselt soe klaaskatusega passaaži tüüpi äritänav. Galerii kõrgus saab olema 11,5 meetrit ning pindala kokku 735 ruutmeetrit.

Enam kui 80 meetrit pika klaaskatusega äritänava keskel hakkab paiknema madal bassein, millest üle saamiseks tuleb ületada galerii pinnaga tasapinnaliselt paiknev sild. Silla peale ehitatakse restoranide ja välikohvikute terrassid koos lopsaka haljastusega.

Kogu lammutus- ja ehitustöö toimub koostöös muinsuskaitsjatega ning kõik muinsuskaitse all olevad ajaloolised tehasehooned säilitatakse ning restaureeritakse. 

Ülielusuuruses stuudios ja galeriis hakkab Martin korraldama oma maailkursusi ja loomulikult on avatud ka näituseruumid. Kunstnikul on tulevikus plaanis ruumides korraldada ka eriüritusi ja pidusid.

Avaüritusel oli kohal kirev seltskond kohalikke ja välismaisei kuulsusi, intiimse muusikalise etteaste tegi Liis Lemsalu. 

Vaata pildigaleriid!