Inimesed

Anne Erm: Aretha Franklin ei saanud Eestisse tulla, sest ta kartis lennata 

Henry Linnard, 16. august 2018 18:59
Anne ErmFoto: ERLEND ŠTAUB
„Aretha Franklin oli kahtlemata üks maailma suurimaid soulitähti,“ kinnitab helilooja, muusikateadlane, Eesti džässiemaks tituleeritud Anne Erm. „Mul tuleb praegu silme ette – kui ma nüüd ei eksi –, et isegi Nõukogude Liidus anti tema plaat välja,“ lisab ta. „Ta oli karakteriga naine, kellel oli võimas hääl!“

Ermile meenub lugu, mida rääkis Montreaux' džässifestivali asutaja ja eestvedaja Claude Nobs. „Kord juhtunud nende festivalil nii, et Aretha Franklin viidi festivali ajal hotellist politseijaoskonda, kust korraldajad ta välja päästma pidid,“ meenutab Erm. Nimelt armastas soulikuninganna öösiti rõdul laulda. Kohalikud korrakaitsjad ei näinud selles aga muud, kui öörahu rikkumist, ja pistsid diiva pokri.

„Kahju, et ta siia kunagi ei tulnud,“ möönab Erm. „Mulle öeldi, et ta ei soovi lennukiga lennata,“ selgitab ta. See olevat ka põhjus, miks Aretha Franklin Euroopas vähe kontserte andis. „Ta oleks siis veel populaarsemgi olnud, kui praegu,“ leiab Erm.

„Aretha Franklin on paljudele artistidele eeskujuks olnud. Teda iseloomustab sügav pühendumus oma laulustiili ja kirikumuusikasse, kust soul välja kasvanud on. Ameerikas on ta igale soulilauljale kindlasti eeskujuks olnud,“ iseloomustab Erm vähki surnud soulikuningannat.

Samal teemal

09.04.2019
Anne Erm: „Olen Jazzkaare nimel nii mõndagi ohverdanud. Ka peresuhted on kannatanud.“
06.11.2018
46 aastat tagasi filmitud Aretha Franklini dokk jõuab viimaks publikuni
04.09.2018
ANNE ERM: see kurvastab, kui noored enam ei tea, kes olid Uno Naissoo, Arne Oit või Gunnar Graps
03.09.2018
Soulikuninganna Aretha Franklin saadeti pisarate ja naeruga viimsele teele