Inimesed

Suri legendaarne prantsuse tippkokk Joël Robuchon 

Ohtuleht.ee, 7. august 2018 10:59
Joël Robuchon (1945 - 2018)Foto: AFP/Scanpix
73 aasta vanuses on surnud legendaarne prantsuse tippkokk Joël Robuchon, mees, kellele toidukohtadele on antud rekordarv Michelini tärne – 32. 

Gastronoomialegend Robuchon, kes pidas restorane lisaks Prantsusmaale ka New Yorgis, Montrealis, Las Vegases ja mujal, suri esmaspäeval Šveitsis Genfis vähki. Enam kui aasta tagasi oli tal diagnoositud kõhunäärmevähk.

Kokandusmaailm on leinas: teiste seas mälestab oma mentorit briti kokanduskuulsus Gordon Ramsay. "Ta hoidis meid kõiki valveasendis, isegi kui me magasime!"

Samal teemal

15aastaselt hotellikoka õpipoisina alustanud Joël sai 29aastaselt hotelli Concorde La Fayette peakokaks. Üle maailma sai tuntuks tema hilisem Pariisi restoran Jamin, mille ta avas 1981.

Oma edu võtmeks nimetas Robuchon naljatamisi Prantsuse köögi toonast kartulivaenulikkust. "Mu ema pakkus pühapäeval kanaprae juurde tihti kartulipüreed. Kartulit saime talust. See oli meie kodus põhiline köögivili." Robuchoni kodune ülimalt võine kartulipuder kujunes selle vana hea roa kullaprooviks. Tema trump oligi lihtsa ja maalähedase toidu muutmine luksuslikuks ja moekaks. 

1989 kuulutas Prantsuse restoranigiid Gault Millau Robuchoni sajandi kokaks. Kuid 1995. aastal, näinud, kuidas paljud ametivennad stressi ja infarkti tõttu surevad, otsustas 50aastane Robuchon pensionile minna.

Ometi naasis kokandusguru kümmekond aastat hiljem areenile, avas üle maailma mitmeid omanimelisi restorane ning juhtis Prantsuse televisioonis mitut saatesarja. Enne surma oli Robuchonil olnud kavas veel mitme restorani rajamine, sealhulgas kolm söögikohta Miami disainirajoonis. Praegu on legendaarse tippkoka restorane üle maailma 26. Neist 11 kannab L’Atelier de Joël Robuchoni nime.  

Samal teemal

12.05.2018
Uurijad: telekokk Anthony Bourdain võis end tappa hetke ajel
08.05.2018
Tippkokk ja kirjanik Anthony Bourdain leiti surnuna
24.00.2018
Au revoir, sajandi suurim kokk Paul Bocuse!
03.01.2016
Järjekordne enesetapp! Kas karm konkurents hukutab tippkokki?