Inimesed

Augustis täitunuks 90 aastat popkunsti isa sünnist, kui ta poleks surnud operatsioonilaual

Kas Andy Warholi tappis arstide viga? (6)

Triin Tael, 7. august 2018 00:01
HÕBEJUUSTEGA KUNSTISTAAR: Andy Warhol hakkas parukaid kandma, varjamaks taanduvat juuksepiiri. Ta ei taotlenudki loomulikku välimust, vaid armastas hõbedasi parukaid, mille alt oma juuksed välja paistsid ning mis pakkusid omamoodi varjumisvõimalust. Ühtki parukat ta ära ei visanud ning kui ta suri, avastati neid arvukatest kastidest ja ümbrikest. Ainuüksi Warholi muuseumil tema sünnilinnas Pittsburghis on arhiivis 40 parukat.Foto: Vida Press

See pidi olema täiesti tavapärane lõikus. Kuid 12 tundi hiljem oli 58aastane popkunstiikoon Andy Warhol surnud. Aastakümneid on New York Hospitali arste süüdistatud geniaalse kunstimõjutaja enneaegses surmas, kuid USA meditsiiniajaloolane John Ryan leidis operatsioonisaalis juhtunut uurides, et saatuslik lõikus oli kõike muud kui lihtne. 

Mullu veebruaris täitus maailma ühe mõjukama kunstniku Andy Warholi surmast 30 aastat. Sel puhul avaldas nimekas ajaleht New York Times artikli „Warholi surm: nagu selgub, mitte kaugeltki lihtne“, milles meditsiiniajaloolane ja endine kirurg dr John Ryan pöörab aastakümneid kehtinud versiooni Warholi ebaõiglaselt varajasest lahkumisest pea peale. „See oli väga-väga tõsine lõikus, mis tehti väga haigele inimesele,“ kinnitas Seattle'is asuva Virginia Masoni haigla endine kirurgiaosakonna juht Ryan lehele. 

Mitu aastat Warholi surma uurinud Ryan tegi oma leidudest ettekande USA Vaikse ookeani ranniku kirurgide ühingu aastakooseolekul. Ta toonitas: Andy Warhol oli sapipõiehädade all kannatanud ligi 15 aastat. 

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

26.09.2018
Mees tunnistati surmahaigeks. Kahe aasta pärast selgus, et tal raviti ilmaasjata vähki
16.08.2018
PROFESSOR ON MURES: diagnoose pannakse liiga palju ja ravi on sageli mõttetu
26.01.2018
Andy Warholiga pidutsenud Mehhiko mäesuusaprintsi purunenud olümpiaunistus
30.08.2013
Martin Saare disainitud autol koht nii Warholil kui ka Marilyn Monroel

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee