Saund

Muusika ja linnakultuuri festivali Station Narva peaesinejad on Echo & the Bunnymen ja Actress 

Toimetas Terttu Jazepov, 3. juuli 2018 11:01
Echo & the BunnymenFoto: Promomaterjal
Eesti idapoolseimas linnas Narvas toimub 21.–23. septembril esmakordselt muusika ja linnakultuuri festival Station Narva. Festivali muusikaprogrammi peaesinejateks on 80ndate uue laine legend Echo & the Bunnymen ja tulevikumuusika produtsent Actress Inglismaalt.

Ajaloo esimese Station Narva muusikaprogrammi tulipunktideks on 21. ja 22. septembril Kreenholmi Manufaktuur ja kultuuriklubi Ro-Ro. Kreenholmi saare hiiglaslik tööstuskompleks, omaaegne maailma suurim puuvillavabrik, on otsekui loodud festivali peaesinejale Echo & the Bunnymenile, keda kirjeldades ei saa mööda märksõnadest „suurim“ ja „majesteetlikem“.

Samal teemal

Säriseva tulevikulaenguga täidab Kreenholmi Londoni „teadusliku techno“ ja abstraktse R&B produtsent Actress, kodanikunimega Darren J. Cunningham. Actressi hakitud sämplitest ja staatikast laetud kõlapilt saavutas täiuse tema mullusel albumil „AZD“ ehk „kroomikarva rännakul paralleelmaailma“.

Just Station Narva avapäeval, 21. septembril näeb ilmavalgust soo- ja liigipiire painutava inglannast produtsendi Gazelle Twini uus album „Pastoral“. Nii The Knife’i kui ka Robyniga koostööd teinud Rootsi laulja ja laulukirjutaja Jenny Wilson saabub Narvasse oma tänavuse albumi „Exorcism“ kavaga.

Idapiiri tagant saabub üks omapärasemaid Venemaa uue laine kooslusi Shortparis, samuti kurikuulus „pätiballaadide“ kamp Red Samara Automobile Club, mille ninamehe Felix Bondarevi loendamatute projektide seast leiab ka koos Eesti bändi Badass Yuki liikmetega tehtud supergrupi Stones & Holes.

Kajapedaalid põhja vajutatud, valmistub oma Narva vallutuseks äsja comeback'i teinud Soome shoegaze-bänd Joensuu 1685. Põhjanaabreid esindab ka sealseid tegijamaid uuekooli hiphopi artiste View.

Station Narval astub üles ka kümmekond põnevaimat Eesti artisti. Tööstusjärgses Kreenholmis esitleb üha enam rahvusvahelist tuntust koguv žanrijärgse ajastu ideaalartist Mart Avi oma sügisel ilmuvat neljandat sooloalbumit „OtherWorld“. Sünkjalt atmosfäärilise hiphopi ja urbanistliku šamanismiga võimendab postapokalüptilist miljööd Genka ja Põhjamaade Hirmu tandem 12EEK Monkey. Tänavu oma täispika meistriteose „What Noise?“ üllitanud müraroki bänd Zahir lennutab publiku teisele poole rock’n’roll'i ja Una Bomba aastakümneid podisenud house’i aur väljub seekord Una Bomba 50+ nime alt.

Melanhoolseid meloodiaid pakub Station Narval Sõpruse Puiestee, „käitumisõpikute vigu, poeesiat ja muusikanumbreid“ punktrubaduur Indrek Spungin, armutut audiovisuaalset rünnakut rühmitus Guesthouse. Beebilõusta kangele räpi ja saare murraku kokteilile sekundeerivad rajude riimidega eestivene hiphopi ühendus Eksponatika Klan ja Narva räpi parimaid poegi Propazha. Köögikontserdi stiilis akustilise etteastega võõrustab külalisi narvakate punt Tam i Tut, kelle loometee on sarnaselt paljudele teistele kohalikele muusikutele alguse saanud Ro-Ro „häktivistide“ staabist.

Lisaks muusikaprogrammile toimub üle kogu linna palju muudki. 20.–23. septembril on Narva kolledži aatriumis avatud festivali infopunkt ja digimeedia inkubaatori DIGIX mängudekohvik. Ro-Ro klubis toimuvad lisaks kontsertidele ka Comedy Estonia kolmkeelne stand-up etendus ja keeltekohvik, mida korraldab Euroopa Komisjoni esindus koostöös Eestis tegutsevate saatkondade ja kultuuriinstituutidega.

Narva kunstiresidentuuris leiavad aset nii kunstialased tegevused kui ka kohaliku arvamusfestivali „BAZAR“ kureeritud avalikud vestlused. Jõepromenaadil pakutakse koostöös kohaliku Silmupäevade festivaliga Põhjala tänavatoitu ja narvakate koduhoovides saab näha piirilinna avastamata talentide etteasteid. Pühapäeva, 23. septembri keskpäeval võtab Narva linnapea Tarmo Tammiste jõepromenaadil vastu Narva linna traditsioonilise sügispealinna tiitli, millele järgneb ühine rahvuste- ja põlvkondadeülene pikalaua-söömaaeg Station Narva külalistele.

„Vägev, et Narvas saab toimuma sellisel tasemel festival,“ rõõmustab festivali Narva tiimi juht, linnaarhitekt Ivan Sergejev. „Usun, et tegu on meie linnale märgilise tähtsusega sündmusega. Täites müstilise Kreenholmi, Ro-Ro klubi ja hruštšovkade hoovid tõeliselt rahvusvahelise hingusega, avab Station Narva linna peidetud pooluse nii narvakatele endile kui ka linna külalistele, näidates ühtlasi, milliseks meie piirilinn oleks võimeline kujunema Euroopa Kultuuripealinn 2024 tiitlikandjana.“

Station Narva 2018 kogu programm ja uued esinejad kuulutatakse välja juuli ja augusti vältel. Kokku astub festivalil üles ligi 30 artisti.

Festivalipassid tulevad müüki Piletilevisse 3. juulil kell 10.00. Esimesed 200 passi on saadaval soodsa kampaaniahinnaga 29 eurot. Päevapiletid tulevad müüki kogu programmi ja ajakava avalikustamisel.

Narvas ja selle ümbruses toimub muusikafestivale aga veelgi - juba sel nädalavahetusel leiab Kohtla-Nõmmel aset Mägede Hääl ning juuli keskel toimub Narvas festival Baltic Sun.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee