Inimesed

Järelhüüe dirigent Jüri Rendile (1. mai 1952 - 9. juuni 2018)

Hüvasti, lauluvend Jüri Rent! 

ÕL, 14. juuni 2018 00:01
Jüri Rendi isamaaline hoiak kajastus nii repertuaaris, lauluproovides kui ka traditsioonides. Näiteks oli Rent 24. veebruaril lipuheiskamisel Toompeal alati kohal, nagu ka 2014. aastal Eesti Vabariigi 96. aastapäeval koos Tallinna Ülikooli meeskooriga (pildil esiplaanil).Foto: Mati Hiis
Jüri Rent oli mees, kellelt ei kuuldud kunagi sõnu “Ei jaksa!”, meenutab kolleeg Eesti Muusika ja Teatriakadeemiast Ants Soots.

Läks nii, et sel kevadel Sinu dirigeerimisklassi lõpetavad üliõpilased ei saanudki ainult Sulle omase käepigistuse osaliseks. Käepigistus, milles kõneles hetkega nii lugupidamine, väärikus, julgustus kui hoolivus. Jääb üle imestada, kuidas lühikestesse dirigeerimistundidesse mahtusid aineõpetuse kõrvale ka koorikultuuri lugu, kultuurilugu laiemalt, ajalugu, isamaalisus, kodanikuõpetus, kutseeetika, kontserdielu. Eks seda kõike toitis otsiv ja ehk rahutugi vaim, energilisus ja tasakaalustatus ühtaegu. Kindlatest põhimõtetest räägib Jüri Rendi terav tundlikkus ebaõigluse, konjuktuurluse, odava populaarsuse suhtes. Jüri aateid jäävad edasi kandma 33 aasta jooksul koorimuusikaellu lähetatud kümned ja kümned õpilased.

Sõber René Eespere sõnul saatis Jüri tööd keskmisest mahlakam ning kujundlikum sõnapruuk. Aga kunagi ei tohtinud see kedagi isiklikult riivata, seda piiri tunnetas ta hästi. Eriline oli Jüri energia, seda jätkus väga erinevateks tegemisteks. Ta lihtsalt ei suutnud olla külm või leige, püsida paigal.

Mida paluks Jüri meil teha? Muusikat. Hoida oma isamaad.

Eesti Meestelaulu Selts  

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia 

Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus 

Eesti Kooriühing

Rahvusooper Estonia

Tallinna Ülikooli meeskoor

****

Jüri Rent (1 V 1952 - 9. VI 2018)

  •  Jüri Rent lõpetas 1975. aastal Tallinna riikliku konservatooriumi professor Arvo Ratassepa koorijuhtimise klassi. 
  •  Ta oli Tallinna tehnikaülikooli akadeemilise meeskoori peadirigent ja Eesti mereakadeemia meeskoori ning Tallinna ülikooli meeskoori looja ning dirigent. 
  • 1970.-1980. aastail oli ta tosin aastat Kommunaalprojekti kammerkoori dirigent ning Eesti Raadio segakoori laulja, 1980-1990. aastail aga Estonia teatri peakoormeister. 
  • Jüri Rent oli Eesti teatri- ja muusikaakadeemia õppejõud, Eesti Meestelaulu Seltsi auliige. 
  • Pea 20 aastat oli ta Eesti Meestelaulu Seltsi muusikatoimkonna juht ja aktiivne eestvedaja.
  • Jüri Rent oli dirigent üheksal laulupeol aastatel 1990-2014. 
  • Ta oli paljude meestelaulupäevade, Tartu rahu ja emadepäeva kontsertide kavade koostaja ja kunstiline juht. 
  • Oma sihikindluse ja töökusega jäädvustas Jüri Rent end Eesti koorimuusika pikas ajaloos jäägitu pühendumisega meeskoorilaulu arendamisse. 
  • Jüri Renti tunnustati 2001. aastal Valgetähe IV klassi teenetemärgiga.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee