Inimesed

Aabitsa-Mõmmile, Äpule ja Leopoldile kuju andnud kunstnik valutab südant telenukkude saatuse pärast 

Kunstnik Gunta Randla: „Telenukkude päästmiseks on praegu tagumine aeg!” (10)

Aigi Viira, 13. juuni 2018 00:01
TULEB TUTTAV ETTE? Vähemalt näitusepannoodena on Gunta telelooming säilinud. Tõsi, needki võiks rippuda mõne muuseumi seinal, mitte oodata oma edevusaega kunstniku kodus rullikeeratu ja kokkupakituna.Foto: Tiina Kõrtsini

Uskumatu, aga populaarsed telenukud, mis võiksid praegu muuseumieksponaatidena meie silma rõõmustada, vedelevad rahvustelevisiooni majas ega huvita kedagi. Kaks aastat tagasi koliti nukud oma toast välja. Nädalaga. Äsja sündinud ETV+ vajas ruume. „Võeti, pandi ruttu-ruttu kastidesse ja viidi kostüümilattu,” ohkab telekunstnik Gunta Randla. Nii, nagu need kaks aastat tagasi said sinna pandud, kadusid need ka pildilt. Neid nagu polekski olemas olnud.

Gunta Randla, kes tähistas nädalavahetusel 75. sünnipäeva, ei taha pajatada oma ägedatest teleaastatest, vaid on siiralt mures. Nukkude pärast, mis on telemaja kunstnike looming, kuid millel pole pikka eluiga. Sel lihtsal põhjusel, et nende säilitamiseks tuleb vaeva näha.

„Nukuteatri nukud tehakse nii, et need kestaksid kaua, kuid telenukke pole ju vaja nii teha,” selgitab ta, miks viimaste eluiga on äärmiselt lühike. „Mina hakkasin telesse tegema pehmeid poroloonist nukke, mis oleksid liikuvad. Neid oli vaja ju üksnes salvestusteks.”

Kes ei mäletaks kõige suurema sõbra Leopoldi kaaskonda, lavastuste „Kadekopsud”, „Onu Tik-Taki seiklused”, „Väikese nõia” ja „Hei, pöialpoisid!” tegelasi? Puhas klassika.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

29.01.2019
TEENETEMÄRK 2019 | Gunta Randla: „Mul ei ole lihtsalt sõnu! Süda kohe klopib, mis ta siis ei klopi!”
16.12.2018
GALERII | Gunta Randla pani oma telenukud viimast korda näitusele
29.12.2017
„Öeldi, et „Kõige suurem sõber“ võiks minna nii Soomes, Saksamaal kui ka Ameerikas, ainult mitte Nõukogude Eesti televisioonis!“
19.10.2016
Kas Eesti aabitsamõmmid on tõesti ühed hirmsamad lastesaatetegelased?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee