Inimesed

Missivõistluste maaletooja Valeri Kirss: bikiinivooru ärajätmise asemel peaks ära keelama rinna- ja näolõikused! (4)

Jaanika Vilipo, 6. juuni 2018 16:35
Valeri KirssFoto: Teet Malsroos
"Minu kogemus on nii-öelda euroopalike väärtuste ja korralduskogemuse tulemus, mistõttu ma USA missivalimisi, mis on olnud puhtalt raha- ja reklaamimängud, ei tahaks kommenteerida," lausub Eesti iluduskuninganna valimise korraldaja Valeri Kirss.

"See, et Miss America organisatsioon ei soovi enam trikoovooru korraldada, on mulle suureks üllatuseks," lausub mees. Samas ei usu ta, et žürii näeb kandidaadis ilu, kui piirdudakse vaid interaktiivse vooruga, mis tähendab siis kohtunikega suhtlemist.

Samal teemal

Mille järgi siis näo ja keha proportsioone hinnata ja seda, kuidas kandidaat oma närvisüsteemiga hindajate ees toime tuleb? "Kui seda vooru publikule ei näidata, siis pole ilmselt ka televaatajaid ja publikut saalis eriti palju ja järgmisel aastal seda võistlust ilmselt enam ei peetaks," kardab Kirss.

Eesti missikultuuri tuleviku pärast valutab Kirss aga südant. "Kahjuks oleme praegu meie iludusvõistluste korraldamisega sellises seisus,et neid korraldatakse järjekindlalt vaid Raplas."

Valeri avaldab saladuskatte all, et soov on korraldada Miss Estonia 2018. "Ma sooviks leida TV ja toetajaid, et korraldada Miss Estonia finaalgala 12. novembril, tähistamaks meie missivõistluse 30. aastapäeva. Huvilisi on, kuid kaasajal ilma rahata, suuresti entusiasmist ja vaid usust, et iluaustus võiks maailma päästa, enam miskit suurejoonelist ei suudaks korraldada," tunnistab missivõistluste grand old man. Kuigi interaktiivsed videod ei tuleks Kirsi meelest kõne alla, ei ole ta veel lootust kaotanud, et missivõistlusele toetust saada.

Valeri ei arva, et missivalimised peaksid seostuma vaid välise iluga. "Vähemasti meil pole ühtki missikandidaati vaid välise ilu pärast aasta esikaunitariks valitud, julgen ma väita. Seda,et missivõistluse finalist peaks olema väliselt ilus, on vaid eelduseks,et tal võib olla šansse ka võistlus võita ja sedagi  juhul,
kui tal on mõistust, tundeid ja sisemist ilu, mis peegeldub eelkõige ta silmades ja mis teeb temast õnneliku isiksuse."

Valeri Kirss kirjutas oma 2013. aastal avaldatud essees (ilmus tema enda poolt Miss Estonia 25. aastapäevaks koostatud raamatus "Eesti MissiMeistri lugu sõnas ja pildis anno 1988–2014" - toim.), et nägu ja keha peaks olema missil ilma ilmsete vigadeta. "Kaunitari nägu peaks olema sümmeetriline, mis alluks kuldlõikereegi nõuetele. Keha peaks olema proportsioonis ja kenad pikad jalad oleks suureks eeliseks." Tugevat missikandidaati iseloomustavad märksõnad rüht, elegants, sarm ja naeratus. "Nukunägu nagu Barbiel meil läbi ei lööks," lausub Kirss.

"Mina olen alati otsinud vaid õnnelikke neide, kelle silmad säravad ja kes on ka huvitavad vestluskaaslased ja kuna esikaunitari on valinud alati intelligentne ilužürii, siis olen ma alati olnud nende otsusega päri."

Kui rääkida missivalimiste lavatagusest, siis on Kirsil olnud kombeks iga missikandidaadiga alustuseks vestelda tund aega. "Seejärel palun ma teha missikandidaadil essee iseendast, mida sobiks neiul tulevikus ka oma lastele ette lugeda, talendivooru tarbeks umbes 3-4 minutilise numbri ja 
väikese fotoalmanahhi tema fotogeensuse näitena."

Ameerika iludusvõistlusel on tuleval aastal ka õhtukleidivoor vabatahtlik. See tähendab, et iga osaleja saab kanda midagi sellist, mis toob välja tema isikupära ja kus ta ennast enesekindlalt tunneks. "Tundes missikandidaatide vanemaid, ei usu ma, et nad ei soovitaks neiule ägedat õhtukleiti," arvab Kirss. 

"Samas on see võrdlemisi demokraatlik variant ja tore on,kui neiu saab reklaamikleidi asendada temale meeldiva komplektiga."
 
Eelkõige peab missitiitli võitja olema särav ja õnnelik isiksus, kellel on missioonikas mõtteviis, kes on lahke ja osavõtlik ning keda kõik toetaksid tema sotsiaalsel missioonil," räägib Kirss. 

Valeri Kirss leiab, et trikoovooru ära jätmine ei ole mingi sensatsiooniline edusamm. "Pigem peaks kandidaatidel ära keelama rinna- ja näolõikused," lausub härra.

Valeri Kirss korraldas Eesti iluduskuninganna valimisi aastast 1988 kuni 2014.

Samal teemal

10.10.2018
Miss Estonia 2011 Madli Vilsar: palusin konkurendilt oma võidu pärast vabandust
13.05.2018
VIDEO | Kristiina Heinmets-Aigro: iludusvõistlus on naiste endi valik ja bikiinivoor ei ole kindlasti alandav
06.05.2018
Tiina Jantson bikiinivooru ärajätmisest: tänaval käivad neiud nähtamatu seeliku ja topiga, ehk et juba bikiinides
06.05.2018
Miss Raplamaa korraldaja Maris Laev: oleme isegi mõelnud bikiinivooru ära jätmisele!