Tõsielusarjas „Malluka suvi“ hakkab Eesti tuntuim blogija Mallukas ehk Mariann Treimann koos oma perega suvitama. näidates, mis käib ühe toreda suve juurde ja mida üldse saab kahe mudilasega suvel koos teha. Foto: Konstantin Sednev
Sandra Jõgeva, režissöör ja kunstnik 6. juuni 2018 21:38
Kanal 2 alustanud “Malluka suvi” on näide lääneliku lähenemisega, samas algupärase tõsieluseriaali jõudmisest Eestisse. Retsept on lihtne ja lollikindel: tuntud isik, kel on palju jälgijaid, nii austajaid kui ka vihkajaid. Lähivaade tema koju ja pereringi: kööki, aeda ja magamistuppa. Telegeeniline segadus, lapsed, loomad, nääklused ja pisiprobleemid.

 

 

Tõsieluseriaal kui kiirtee rikkuse ja kuulsuse juurde

 

Esimene edukas peretõsielusaade oli 2002. aastal alustanud ja kolm aastat hiljem lõpetanud “The Osbournes”, mis tegi uute põlvkondade silmis kuulsaks rokilegend Ozzy Osbourne'i ja tema esmapilgul segase, kuid tegelikult kokkuhoidva ning nunnu perekonna. Uimane ja kohmakas pereisa ja vaipu tualetina kasutavad koerad said sarja tunnusmärkideks.

Ozzy Osbourne, kes on endine alkohoolik ja narkomaan, kaebas küll pärast sarja lõppu kohtusse ihuarsti, kes kirjutas talle sel ajal välja tohututes kogustes ebavajalikke rahusteid.Sellest ajast on on lasknud paljud kuulsused kaamerad kaamerad oma perekonna ja kodu ligi.

Samas võib selline tõsieluseriaal olla omakorda kiirtee rikkuse ja kuulsuse juurde, või siis aidata üles turgutada kunagist kuulsust. Praegu on endiselt populaarne näiteks sari New Yorgis Long Islandil elava sensitiivi perest ja elust. USA lõunaosariikides elava endise minimissi Alana Thompsoni ehk Honey Boo Boo ja tema ema Mama June'i elust aga tehakse juba mitmendat ülimenukat seriaali.

Selge see, et keegi ei taha teleekraanil näha enda elu koopiat. Seega kulub marjaks ära natuke ekstreemsem ellusuhtumine, reljeefsemad peresuhted, kas või natuke rohkem üksteise peale karjumist ja halvasti käituvaid koduloomi.

Sandra Jõgeva Eesti Filmiinstituudi 20. sünnipäeval. Foto: Erlend Štaub

 

Telesaade on Malluka karjääri loogiline jätk

Mallukas ehk Mariann Treimann (28), endine ajakirjanik ja kauaaegne blogija, on Eestis kahtlemata kuulus. Ta on teinud meie loetuima blogi kaudu kuulsaks oma peregi.

Mallukas on tuntud kui otsekoheselt ja ausalt oma elust rääkija, kes ei häbene paljastada arutluse käigus ka kõige intiimsemaid üksikasju. Tundub, et enamik tema lugejaid (välja arvatud muidugi kirglikud vihkajad) suudab samastuda selle noore kahe lapse emaga Männikult, kes on avalikult ja häbenematult ebatäiuslik. Mallukas on Instagramis ja Facebookis oma ilusa eluga eputajate täielik vastand. Samas kohati üllatavalt tundlik hädasolijate suhtes, annetades palju nii eraisikuna kui ka korraldades abistamiskampaaniad. Ja satub oma väljaütlemiste tõttu tihtipeale skandaalidesse.

Mallukas on ka andekas parodeerija, kes on teinud koduste vahenditega humoorikaid fotoseeriaid ja videosid, mis loomulikult levisid nii sotsiaal- kui pärismeedias kulutulena.

Televisioon tundub tema elu ja senist karjääri arvestades loogiline edasiminek. Mallukas on välja öelnud, et unistab oma saatest, ning on sellega ka ühe katsetuse teinud. Paraku jäi tema netitelevisiooniprojekt MeluTV, kus Mallukas juhtis naiste jutusaadet “Suure M-i Show” , lühiajaliseks. Küll aga osales ta eelmisel sügisel TV3  lastesaamise teemalises tõsieluseriaalis.Seega on Kanal 2 “Malluka suvi” tema juba mitmes katse telesaatega.

 

Mallukat pole telesaates kuigi hästi ära kasutatud

Paraku ei avalda see vähemalt esimese osa põhjal kuigi sügavat muljet. Tundub, et Mallukas on surutud formaadiga üsna kitsastesse raamidesse ja tema mängumaa on väike. Näeme teda pereema rollis, kes lööb mehe ja lastega kaasa ilmselgelt saatetiimi ette kirjutatud suvistes vabaajategemistes. Oodata on telkimist ja teemaparkide külastusi, esimeses osas aga korraldatakse oma aias suve alguse pidu. Mallukas käib mehega kostüümilaenutuses, tellib aiapeole kõikvõimalikke atraktsioone, käib perega supermarketis, kus selgub – oh põnevust! –, et peo alguseni on kõigest 40 minutit. Ta proovib teha netiinstruktsioonide põhjal ameerikalikku kaunistustega torti. (Pinge tõuseb! Kas tort õnnestub? Kas Mallukas suudab voolida martsipanist päevitava naise?) Korraks ilmneb tema hea must huumorimeel. “Las jookseb ära! Sügisel saame uue,” ütleb ta supermarketis silkava lapse kohta mehele.

Sekka tõsieluformaadile tüüpilised pihitoolikaadrid, kus Mallukas avab lastega kodus oleva laotöölisest abikaasa Kardoga kaamera ees oma südant. Ilmneb vist Eesti perele tüüpiline suhtedünaamika, kus naine on vähemalt kõrvalt vaadates domineeriv ning muhe ja südamlik mees on arvatavasti leidnud nipid, kuidas sellega toime tulla. Tekib küsimus: kas mees võib olla kael, kes pöörab naist?

Malluka suvesaate salvestus. Foto: Konstantin Sednev

Esimeses osas ei tutvustata ühtki värvikat kõrvaltegelast, küll aga vilksatavad paari tütred Mari ja Lende ning koer Lotte. Aiapeo külalistest libisetakse lihtsalt üle. Kõige rohkem saab vaataja tuttavaks kindlasti Malluka ja Kardoga, kuid olles blogi lugenud, tundub, et oleks võinud leida ka intrigeerivamaid ja paljudele hinge minevaid teemasid, mida paar oleks saanud lahata. On ju Mallukas olnud avameelne nii raseduse katkemise, adopteerimisplaanide ja kõnepeetusega tütre teemal. Samuti on ta rääkinud avameelselt, kuidas talub kuulsusega kaasnevat kriitikat. Jaganud mõtteid heategevusest ning sellest, kuidas osa abivajajaid on teda ära kasutanud.

Seega jääb lõpuks siiski mulje, et Mallukat ja temaga kaasnevat materjali pole võib-olla kõige otstarbekamalt ära kasutatud. Ta pole ühelt poolt nii mitmekülgne kuulsus, kelle pereelu peaks juba eos igaühes tingimusteta huvi äratama. Teisalt ei tundu tema elus olevat ka selliseid ekstreemsusi nagu minimiss Alana Georgia “valge rämpsu” hulka kuuluval perekonnal.

Lõppude lõpuks: kõige huvitavam osa Mallukast on tema elu Eesti edukaima ja enimteenivama blogijana. Seda tahakski näha. Ka suvel!

 

***

 

Mallukas: võtan südameasjaks näidata ka oma argipäeva

Mallukas, ehk Mariann Treimann, kes puhkab praegu perega Maltal, peab Jõgeva arvustust väga toredaks ning nõustub kriitikaga sajaprotsendiselt. „Aga kuna ma ei tee seda saadet ega monteeri kokku, siis pole mul ka eriti võimalust suvalisel ajal oma katkenud rasedusest rääkida,“ naerab ta. „Saate point on anda rahvale ideid, mida suvel teha, aga ma võtan oma südameasjaks, et üks episood oleks puhtalt minu elu argipäev, kui tundub, et see pakub kellelegi huvi.“„Küll aga on raske umbes 30 minuti sisse mahutada kõike, mis ühe päeva jooksul juhtub, kuid nagu ikka, proovime edaspidi paremini,“ kuulab Mallukas enda sõnul hea meelega soovitusi, mida vaatajad tahaksid näha.