Film

Külastasime režissöör Peeter Simmi, näitleja Kärt Kross-Merilo ja kaameramees Ago Ruusiga võttepaika, kus filmiti üles 30 aasta eest esilinastunud „Tants aurukatla ümber“

Kärt Kross-Merilo: „Aurukatla“ armustseen oli erakordselt puine, ei mingit sensuaalsust!“ (9)

Jaanus Kulli, 9. juuni 2018 00:01
AURUKATLA SAABUMINE TALLU: Kõige ees sammuvad Rudolf Allabert (masinist Jakob Luisksepp) ja Heino Mandri (Aiaste vana peremees Mats Aniluik). Foto: Raivo Tiikmaa / ERR

„„Arabella“ kõrval oli „Tants aurukatla ümber“ kahtlemata mu kõige raskem film. Hullumeelsus.“ Viimase sõnaga iseloomustab alati emotsionaalne ja värvika ütlemisega Peeter Simm olukorda võtteplatsil, kus „Aurukatel“ läbi valu ja vaeva sündis. „Mitte kunagi ei võtaks ma sellist tööd enam teha,“ kinnitab Simm teel Otepääle, kuhu sõidame meenutama 1988. aasta hiliskevadel kinno jõudnud ajaloofilmi võtteid.

Läheme aga esmalt tagasi kevadesse 1987. Tallinnfilmi noore režissööri Peeter Simmi laual heliseb telefon. Teiselpool toru on Telefilmi direktor Helme Rattas, kes teeb Simmile ahvatleva pakkumise: teles kukkus moodsas keeles just üks projekt ära, rahad on ripakil, aga plaan tuleb täita ja midagi asemele leida. Simm jääb mõttesse ja korraga lööb ta peas põlema punane tuluke: „Tants aurukatla ümber“!

Stsenaarium kopitas juba ammu Tallinnfilmi arhiivis. Mats Traat oli selle kirjutanud 1968. aastal diplomitööna kõrgematel stsenaristide kursustel Moskvas. Simm teadis, et „Aurukatelt“ olid juba aastaid varem plaaninud ekraniseerida nii Mark Soosaar, Arvo Kruusement kui ka Grigori Kromanov, põrgates aga kõik vastu tsensuuriseina.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

22.09.2018
Lembestseenide telgitagused: nahalööve, külgeliimitud stringid ja muud alandused
05.05.2018
FILMITURISM EESTIS: kus toimusid sinu lemmikfilmide võtted?
31.03.2018
"25 aastat oleme püüdnud Paul Poomi elule tagasi võita. Et ta täna meiega on, on jumala ime!"
27.01.2018
KÄRT KROSS: "Mida vanemaks saan, seda rohkem tahan olla lihtsalt õnnelik. Ambitsioonid jäävad noorusaega. Ma ei viitsiks enam olla 20aastane."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee