Inimesed

Eesti vabaõhumuuseum kutsub 100 aasta suurimale jaanipeole! 

Ohtuleht.ee, 1. juuni 2018 14:59
Jaanituli Foto: Robin Roots
Eesti Vabaõhumuuseum kutsub 23. juunil osa saama Eesti juubeliaasta suurimast jaanipeost.

Jaanipäeva programm  "Ärkamisajast ärkamisajani" ühendab endas kolm ajalooliselt olulist verstaposti meie rahvuse ja riigi loos: rahvusliku ärkamisaja 19. sajandi teises pooles, Eesti Vabariigi sünniaasta ning teise rahvusliku ärkamisaja ja laulva revolutsiooni 1988. aastal. Neist murrangulistest perioodidest, mis on olnud Eesti ja eestluse tugisammasteks läbi saja aasta, saab jaaniõhtul osa iga külastaja. Suurpeol esinevad: Ultima Thule, Seitsmes Meel, Kukerpillid, Jäääär, Suprjadki jt.

Jaaniõhtu programm 23. juunil kell 19-24 on mitmekülgne. Vabaõhumuuseumi külaväljak ja saarte ala viib üheks õhtuks rahvuslikku ärkamisaega 19. sajandi teises pooles. Jaaniõhtu iidseid kombeid hoiab elus rahvakunstiansambel Leigarid, tantsides triibuseelikute lehvides ümber jaanilõkke ning korraldades lõbusaid ühismänge. Nätsi tuuliku platsil saab kogeda jaaniõhtut aastal 1918, vastsündinud Eesti Vabariigi ajal. Hoolimata keerulisest ajajärgust on rahvas jaanilaupäeva õhtul kokku tulnud, kõlab Pritsu Brassi puhkpillimuusika, on mänge ja tantsu.

Kerase platsil on kätte jõudnud 1980. aastate lõpuperiood – teine ärkamisaeg. Laulva revolutsiooni laval taaselustavad mälestusi 1980. aastate vabadusihast ansamblid Seitsmes Meel ja Ultima Thule.

Lisaks toimuvad Eesti Vabariigi sünnipäeva tähistavad ning jaanipäeva kombestikku tutvustavad tegevused üle kogu muuseumi territooriumi. Iginoored Kukerpillid tantsitavad rahvast südaööni, mängides lugusid 100 aasta tagustest aegadest tänapäevani. Saarte võrgukuuride juures saab nautida kaunist merevaadet ja ansambli Jäääär muusikat. Setu talu ja peipsivene külavainul tutvustab vana jaanipäeva ja Ivan Kupala kombestikku ansambel Suprjadki. Kõikjal saab osa heast muusikast, kaunist loodusest ja maitsvast toidust.

Külastajatele on korraldatud tasuta bussiühendus nii kesklinnast, Viru keskuse eest, kui ka Väike-Õismäelt. Piletid on müügil Piletilevis ja muuseumi kassas. Jaanipeo kavaga saab tutvuda kodulehel:

https://evm.ee/est/sundmused/uritused.e/ev100-jaanipaev--arkamisajast-arkamisajani/1096

Samal teemal

22.08.2018
Vabaõhumuuseumisse kerkib kaasaegne puitmaja