Raamat

40 aastat tagasi surnud kirjanik raius raamatuisse omaenda Eesti elu ega harjunud pagulusega päriselt kunagi

Albert Kivikas: „Ma ei taha oma fantaasiat appi kutsuda. Kirjandus olgu sündinud elust endast.“ (5)

Aigi Viira, 19. mai 2018, 00:01
LEHEMEHEST KIRJANIK: „Kirjanduse tegemisest ei ela inimene perega ära, ja nii ongi suurem osa energiast kulunud just lehetööks,“ põhjendas Kivikas, miks ta kuidagiviisi lehemeheametist kirjanduse kasuks loobuda ei tohi.Foto: Eesti Kirjandusmuuseum
„Teen oma tööd. Siin on ainult käepärasem töötada, ja rahulikum ka,“ kostis lehemees Albert Kivikas (18.01.1898–19.05.1978) Järva Teataja reporterile aastal 1943, kui too päris, miks romaani „Nimed marmortahvlil“ kuulus autor kolmekuulise puhkuse aegu Eesti Sõna peatoimetajana oma kabinetis passib. Kivikas visandas uut romaani ja väitis, et lehetoimetuses on seda märksa mugavam teha kui koduseinte vahel.

„Selle lärmi sees on ennast kergem eraldada kui koduses,“ kinnitas kirjanik uudishimulikule ajakirjanikule. „Siin kulgeb kõrval üks elu, ajalehe oma, kodus aga nelja lapse eri elud. Nii et neli korda enam segab ja seob.“ Ses leheloos, mis kandis pealkirja „Kirjanik toimetuselaua taga“, kõneles Kivikas, et töötab ümber oma 1924. aastal ilmunud asunikuromaani „Jaanipäev“.

Kõigi Õhtulehe paberlehes ilmunud artiklite täismahus lugemiseks vajuta:

Samal teemal

14. jaanuar 2019, 00:01
Indrek Treufeldt: „Vabadussõjaga sai meie väetist väikeriigist kõndija.“
17. veebruar 2018, 00:01
KIRJANDUSTEADLASED SOOVITAVAD: milliseid raamatuid peaks iga eestlane elu jooksul lugema?
12. veebruar 2015, 07:00
Kuidas lendavad sead üldtuntuks said

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee