NO99Foto: Jörgen Norkroos
Toimetas Anett Rannamets 17. mai 2018 18:44
Teatri NO99 sotsiaalmeedia lehel facebookis seisab, et sügis tuleb seekord teatri jaoks teisiti. "Oleme viimasel ajal uuesti tõsiselt oma sihte seadnud ning viimastel nädalatel sellega seoses ka tähelepanu äratanud muudatusi tehes," kirjutatakse.

"Kui me alustasime, oli meie eesmärk, et teater on alati üks: üks trupp, üks tehniline koosseis, üks lavastus ja üks etendus korraga. Üsna kiiresti kasvasime suuremaks, sest nii tundus ja oligi argipäevane toimetamine lihtsam. Aga kokkuvõttes oleme viimased kümme aastat olnud kahe vahel: kas meie teater on alati üks või peame veel natukene kasvama, et see üks saaks jaguneda reeglina kaheks," seisab facebooki postituses.

Tänaseks on NO99 veendunud, et teatri viimase kolmandiku tahavad nad olla üks ja tegeleda kontsentreeritult ainult teatriga.

"Seepärast otsustasime lõpetada palju energiat võtnud kohviku pidamise ning vähendada teatri töökohtade arvu selliselt, et ka teatri tehniline personal vastaks ühele koosseisule," kirjutatakse avalduses.

Organisatsiooni ümberkorraldamine pole teatri sõnul kunagi lihtne ning ei piirdu lihtsalt otsustega, kes peab lahkuma. Tööd korraldatakse süsteemselt ümber ning see tähendab ka terve hulga erinevate ametikohtade ülesannete ja vastutuste muutumist.

"Mitmetele inimestele oleme teinud koondamise asemel ettepaneku edaspidi natukene teistsugust ja teisel viisil tööd teha ja lõplikud lahendused on alles töös. Seega ongi raske öelda lõplikke numbreid ning nimetada konkreetseid ametikohti," on postituses kirjutatud, kuid lisatud, et suurusjärguna on kärpimisel 15 inimese töökohad, kellest pooled on seotud kohvikuga ning ülejäänud teatri tehnilise, halduse ja administratiivse poolega.

Teatri kunstiline koosseis jätkab muutusteta.

Postituses tunnistatakse, et NO99 saalid ei ole tühjad, aga vabu kohti on tõepoolest rohkem kui varasemalt.

"Kevadine saalide täituvus on 60% juures ning et seda parandada, oleme teinud tõesti hulga erinevaid müügipakkumisi ja saatnud võimalust kasutades ka kutseid erinevatele heategevusorganisatsioonidele," tuuakse välja.

Kui 2015. ja 2017. aasta publikunumbrite vahe oli kahekordne, oli selle põhjuseks, et mängiti 11 etendust lavastusega "Savisaar" Solarise kontserdimaja täissaalidele, mis kogus üle 16 000 vaataja. 2016. aastal ja 2017. aastal selliseid suurprojekte pole olnud.

"Tõsi, meie külastajate arv on viimastel aastatel pigem vähenenud, kuid oma maja saalides mängitud etenduste publiku arv on püsinud viimased neli aastat vahemikus 19 000 – 25 000."

NO99 Sakala teatrimaja saali suurus on 164 kohta. Tuuakse välja, et 40 000 vaataja saalimahutamine tähendaks 250 täissaalile antavat etendust aastas. Tööpäevi ongi aastas ca 250.

"Teoreetiliselt oleks see tehtav, aga praktikas on etenduste andmine teatritöö jäämäe veepealne osa: enamus tööajast kuulub lavastuste ning etenduste ettevalmistamisele proovisaalis, töökodades jne. Ja puhkus on siiski ka veel..."

NO99 tunnistab oma avalduses, et on oma viimased kaks aastat lõpetanud väikeses kahjumis, kuid kuna 2015. aasta oli majanduslikult edukas (ennekõike seesama "Savisaar"), on neil olnud võimalus katta tegevuskahjum varasemast kasumist.

"Nüüdseks on see aga otsas ning kui ka 2018. aasta lõppeks miinusega, tekiksid finantsilised raskused. Siit ka üks põhjus töö ümberkorraldamiseks ja lisategevustest/riskidest loobumiseks," tuuakse välja.

Miks on viimased kaks aastat lõppenud kahjumis?

"Sest teatri kulud on olnud suuremad kui tulud. Oleme aastaeelarveid koostades olnud liiga optimistlikud. Reaalsuses on näiteks kohviku tulud kujunenud loodetust väikemaks, aga ka mõned kulud (näiteks välisreisidega seotud) on kujunenud arvatust suuremateks," vastatakse.

Postituses seisab, et kokkuvõttes oli 2016. aasta tegevuse kahjum pisut üle 6% ja 2017. aastal pisut alla 4,5% käibest.

"Meie kohvikul on olnud erinevaid aegu ehk see on tootnud nii kasumit kui kahjumit. Viimased pool aastat on kohviku olnud rahalises mõttes teatri jaoks väikeses kasumis. Kuid kui arvestada ka seda kollektiivset energiat ja aega, mida muidu saaksime kulutada teatrile, oleme kindlasti kahjumis," selgitatakse postituses oma otsuseid. Nad tunnistavad, et on kindlasti alahinnanud seda, mida ühe toreda kohviku igapäevane käigus hoidmine nõuab.

"Kindlasti saab, aga täna veel ei tea, kes seda pakub. Meie kutsumus on teha head teatrit, aga me otsime inimesi, kelle kutse oleks pidada head kohvikut või söögikohta. Oleme väga avatud kõigile ettepanekutele."