Tiiu ja Ruslan Trochynskyi Foto: Robin Roots
Terttu Jazepov 17. mai 2018 12:13
„Praegu ongi maailmas kogu aeg hästi palju muutusi, tahad sa seda või mitte. Peame kuidagi reageerima, eriti nendele muutustele, mis on ebameeldivad,” sõnab Svjata Vatra laulja Ruslan Trochynskyi uue albumi „Muutused / Zminy” kohta, mis nägi ilmavalgust eelmisel nädalal.

Muutusi on Svjata Vatral viimase aastaga toimunud mitmeid, kuid ebameeldivaks neid nimetada ei saa. Näiteks sõlmisid nad lepingu Saksa plaadifirma Nordic Notes’iga, mis tegeleb Põhjamaade muusika levitamisega Kesk-Euroopas ning kes on välja andnud näiteks Trad.Attack!’i ning Mari Kalkuni albumid. „Kohtusime Nordic Notesi eestvedaja Christian Pliefkega eelmise aasta Tallinn Music Weekil ja jäime talle silma. Rääkisime, et meil on varsti ilmumas uus album ning ta lubas meil silma peal hoida,” räägib Svjata Vatra mänedžer Terje Trochynskyi. „Oleme tegutsenud 13 aastat nii, et meil ei ole plaadifirmat kõrval. Suured plaadifirmad nišitegijaga eriti ei tööta ja Ruslanil on Ukraina EMI-ga kogemus olemas. Ruslani eelmine bänd Haydamakyi oli esimene folkrokk-ansambel, kes EMI-ga lepingu tegi ja nemad artistina said vaid suvalisi kopikaid. Selle tõttu olime sel teemal ka suhteliselt tundlikud.”

Nüüd on plaadifirma välja andnud Svjata Vatra albumi „Muutused / Zminy”, mille tegemine võttis aega kolm aastat. Terje sõnab, et plaat on võrreldes eelmise repertuaariga suur muutus helilises plaanis. „Üks lugu on näiteks punk, teine funk. Kui muidu inimesed kuulavad albumilt ühte lugu ja otsustavad, kas neile meeldib või mitte, siis siin ma saangi öelda, see on terviklik album. Kui hakata lüürikat kaevama, avab see teised uksed, kus inimese fantaasia edasi viib,” lisab Ruslan. Kui enne oli Svjata Vatra meloodias üks põhilisi instrumente akordion, siis nüüd kitarr.

„Üks põnev muutus toimus ka plaadi salvestamise ajal, mida me ei osanud üldse ette näha. Kolmes loos teeb kaasa meie tütar. Ühes loos on ta oma endise ehk lapsehäälega, kuid ta kasvas talve jooksul 12 cm ning tal toimus häälemurre. Ja kahes loos laulab kaasa naine nimega Rute Trochynskyi,” räägib Terje.

Bändis on ka kaks uut liiget, 20. eluaastates kitarrist Peeter Priks ning trummar Karl-Heinrich Arro. „Noortele andsin vabad käed. Ütlesin Peetrile, et kui tahad, mängi kolm või viis kitarri peale, kasuta kõike, mis su fantaasia pakub. Sama sõnasin ka trummarile, kes on Peetriga väga hea sõber ning kelle omavaheline koostöö sujub väga hästi,” lausub Ruslan.

Bändi ninamees räägib, et plaadil on ka üks lugu, mis salvestatud kahes stuudios. „„Letila Zozulja” on salvestatud Tallinnas, Roundsoundi stuudios. Kui läksime aga Tartusse Silver Lepaste Clockwork stuudiosse plaati tegema, saadeti Roundsoundist lood Silverile. Kuid kuna „Letila Zozuljal” mängis originaalis trumme Martin Aulis, ütles Karl, et tahab seda ise teha. Juhan ei saanud oma rahvapille üle mängida, sest nende perre sündis just siis väike poisslaps. Seega oligi vaja vana lugu uuesti kokku miksida, kus olime mina ja Juhan Tallinna stuudios ning Karl ja Peeter Tartu stuudios.”

Svjata Vatra teeb koostööd ka Music Estoniaga, mis on Eesti muusikaettevõtete esindusorganisatsioon ning muusikatööstuse arenduskeskus. „Neil on praegu väga põnev programm, kus pakutakse artistidele meediaalast tuge. Et sinna programmi saada, peab ansambel kirjutama, mis seisus ta hetkel on, mis on lähi- ja tulevikuplaanid ning millist abi selleks vajatakse. Meil oligi just uus plaat ilmumas ja endal olid igasugused ideed otsas, kuidas jälle uuesti ja ägedalt kõigest sellest rääkida. Tahaks uusi nurki, kogemusi, mida Music Estonia pakubki,” räägib Terje.

Music Estonia käigus saadi lähemalt tuttavaks räppar Tiiuga, kes koos Svjata Vatraga juba sel reedel ja laupäeval bändi plaadiesitluskontsertidel ka üles astub. „See väljakutse tundus niivõrd äge, et ma ütlesin üsna sekundipealt, et teeme ära. Mul oli kohe sisetunne, et tegu on ägeda asjaga. Folkräppi ei olegi Eestis ju varem tehtud,” sõnab Tiiu, et kindlasti tasub Tartu ja Tallinna kontsertidel kohal olla, sest tuleb vinge sõu.

„Mulle isiklikult meeldib väga ka see, et on tuline ja mehine folgibänd ning siis roosa naisräppar. Kontrast on hästi lahe. Nad saatsid mulle portsu laule, et saaksin kuulata, sisse elada ja mõelda, mis teha. Ukraina keelest ei tea mina midagi, aga lauludes oli mingisugune emotsioon ja lugu. Mul hakkasid kohe mõtted liikuma ja pildid tulid pähe,” on Tiiu ootusärevust täis. „Minu meelest peaksid kõik muusikud erinevaid žanre katsetama ja mulle väga meeldivad muutused. Sa ju kasvad inimesena ka ja tahad midagi muud teha. Kui teed kogu aeg ühte ja sama, siis läheb igavaks,” leiab räppar.

Reedel astuvad Svjata Vatra ja Tiiu üles Tartus, kus nendega ühinevad ka Paul Neitsov ning Brigita Murutar. Laupäeval näeb bändi ja naisräpparit Tallinnas. Küsides, kui palju on kontsertideks proovi tehtud, vastab Ruslan, et harjutamine on memmekatele. „Suurem osa on kindlasti improvisatsioon,” lubab ta.