Anni Rahula, Tomi RahulaFoto: Erlend Štaub
Jaanika Vilipo 11. mai 2018 12:16
"Räägin nüüd oma loo, et minu saatusekaaslastel oleks pisutki tuge. Et see teema poleks tabu ning kogu kunstviljastamise näiliselt kunstlik protsess oleks võõrale veidi arusaadavam," räägib Anni Rahula, kes esitleb koos abikaasa Tomi Rahulaga raamatut "Tule meie juurde". 

Raamatust peegeldub tänaseks lapsevanemateks saanud abielupaari inimlik siirus ja avameelsus, kus endale hoitud mure on vabaks lastud.

Miks sündis taoline raamat just nüüd ja miks otsustasid Anni ja Tomi Rahula oma saladuse lõpuks avaldada?

"Selle raamatu esimesed intervjuud sündisid pisut enam kui kuu enne Rubi sündi – oli saabunud aeg ühele peatükile joon alla tõmmata," räägib Anni. "Kõneldes mõistsin, kui enesesse peitu pugenud ma nendes aastaid kestnud muredes olin. Kuid sel olid omad põhjused, et meie enda vanemadki ei teadnud. Ent nagu me oleme Tomiga teineteisele alati kinnitanud: kõigel on oma aeg – kurvastamiseks, rõõmustamiseks, imedeks. Ka taoliste lugude rääkimiseks."

Tomi leiab, et kunstliku viljastamise teemast tuleb kõnelda ka mehe seisukohalt. "Me ei teadnud pikalt mootorrattaõnnetuse mõju isegi meie endi lapsesaamise teekonnale, aga see ei tähenda, et sarnaseid muresid ei oleks enda lähedastel ja täitsa võõrastel. Meie jaoks ei olnud taolist raamatut, mis kõneleks kogu selle protsessi valust, võimalustest, muredest ja normaalsusest. Aga kuhu jäävad isiklikud kogemused ja läbielamine? Neid ei saagi sulle ükski kõrvalseisja anda, ent omasuguste seltsi sa ei satu, sest keegi ei räägi. Sest ei tihka, isegi piinlik on. Nüüd tean, et ei ole vaja häbi tunda. Mehest ei saa ju seetõttu kehvem inimene. Laps on meie ihu ja veri. Katseklaasilaste ja viljatuse teemal peab saama rääkida," leiab mees.

Kellele see raamat mõeldud on? Miks peaks taoline lugu huvitama inimest, kes kunstliku viljastamisega iial kokku ei puutu?

See ei ole pelgalt kunstliku viljastamise lugu.See on eluraskustega toimetuleku ja endaks jäämise lugu. Kuidas elada nii, et sa ei kibestu? Kuidas leida siht, kui eluraskus ja saladusekoorem ning hingevalu su maha murrab? Kuidas hoida musta auku kukkudes armastust ja abielu?

Nii sündis pisut rohkem kui aastaga raamat, millele panid pealkirja Anni ja Tomi Rahula. "Tule meie juurde" on kõige laiemas mõttes lapsesaamise lugu ning selle emotsionaalse teekonna kirjutas Tomi ja Anniga vesteldes kokku Piret Kooli.

"Nende kaante vahel on aus ja avameelne lugu, mis paneb kaasa mõtlema meist igaüht. Sest meil kõigil on elus taolisi hetki. Hetki, mil peame tegema valiku, kuidas edasi elada – endana ja kibestumata," ütleb Anni Rahula.

Raamatu "Tule meie juurde" esitlus toimub teisipäeval, 15. mail kell 17.30 Solarise Apollos. Teema üle arutlevad Anni ja Tomi Rahula, Piret Kooli ja dr Kai Haldre. Vestlusringi juhib Anu Välba.

Anni ja Tomi Rahula tütar Rubi nägi ilmavalgust möödunud aasta 28. juunil.