Inimesed

Miks pole Leida Laiuse elulugu tänini ilmunud? (8)

Jaanus Kulli, 7. mai 2018 00:01
NAERATA OMETI: Üks väheseid fotosid, kus Leida Laius võtete ajal küll otseselt ei naerata, aga vähemalt muigab. Foto: Arno Saar / Rahvusarhiivi filmiarhiiv

Sügisel 2002 esilinastus PÖFF-il Jüri Sillarti täispikk dokumentaalfilm „Leida lugu“ – film Eesti ühest omanäolisemast režissöörist Leida Laiusest, kelle loomingusse kuuluvad „Mäeküla piimamees“, „Ukuaru“, „Kõrboja peremees“, „Libahunt“, „Naerata ometi“, „Varastatud kohtumine“. See kõik on filmiklassika, 1960. aastatel meie ainsa naisrežissööri pärand, mis koos teiste tema filmide analüüsi ning Leida Laiuse elu jäädvustamisega ootab lisaks Sillarti dokile juba pea 20 aastat kaante vahele jõudmist.

Ajakirja Kultuur ja Elu jaanuarinumbris 2003 räägib Jüri Sillart oma värskest linateosest: „Eriti oluline oli selle filmi („Leida lugu“ – J. K.) puhul 2001. aasta kevad, kui oli viimane hetk saada mõningad inimesed kätte. Sest aeg vajub üle serva ja enam tagasi ei tule.“ Paar rida allpool aga jätkab: „Väga suure töö on ära teinud [Leida Laiuse] sõbranna Silvia Kiik, kes korjas üles Leida arhiivi. Silvia sulest peaks sügisel (2003 – J. K.) ilmuma raamat.“ Kahest viimasest Sillarti lausest on esimene kahetsusväärselt ebamäärane, teine ennatlikult optimistlik.

Silvia Kiige sulest pole tänini raamatut ilmunud ja 15 aastat hiljem võib väita, et ilmumata see jääbki. Kas see võiks tulevikus ilmuda mõne teise filmiteadlase sulest, jääb praegu segaseks. Leida Laiuse arhiiviga on aga veelgi segasemad lood.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

05.05.2018
FILMITURISM EESTIS: kus toimusid sinu lemmikfilmide võtted?
30.03.2018
Seisukoht | Miks pole raamatut Leida Laiusest?
27.03.2018
ÕL VIDEO | Ene Rämmeld: Leida Laius sai pärast "Libahundi" ekraanile jõudmist infarkti, sest kriitik Remmelgas tampis filmi maatasa
19.02.2018
Ene Rämmeld Eestisse ei naase: „Siin on liiga palju ebaõiglust.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee