Film

GALERII | Hardi Volmer Wilkomil: „Tummfilm murdis selgroo senisel meelelahutusel number üks – tsirkusel ja jõumeestel.“ (2)

Aigi Viira, 5. mai 2018, 15:37
Wilkom viljandi komöödiafilmide festivalFoto: Reigo Teervalt
„Kui inimene esimest korda pildi liikuma sai, siis olid esimesed filmid ikkagi komöödiafilmid ja hämmastavalt palju tehti filmitrikke,“ muheles filmimees Hardi Volmer, kui avas Wilkomi Eesti algupäraste komöödiafilmide õhtu Viljandi pärimusmuusika aidas. Sestap võttiski vastne komöödiafilmide festival kavva kodumaiste tummfilmide eriprogrammi.

„Eesti vabariigi 100. juubeli puhul on sobiv meelde tuletada, et Eesti komöödia on vanem kui Eesti riik,“ kõlas Wilkomi korraldajate põhjendus, miks kohalikud tummfilmipärlid taas esitusele tulid. „Tegelikult on ju peaaegu kõik meie filmikunsti algusaegadest säilinud filmid komöödiad või komöödiaelementidega.“

Samal teemal

Reede õhtul jõudsidki ridamisi publiku ette 1913. aastast pärit film „Laenatud naene“, „Karujaht Pärnumaal (1914), „Vigased pruudid“ (1929) ja animafilm „Kutsu-Juku seiklusi“ (1931). Kogu programmi eel pidas Volmer publikule tummkomöödiast lustliku loengu, nii et nüüdseks on kuulajail vesiselge, miks siinse esimese joonisfilmi kangelane Kutsu-Juku ebamaisel moel Miki-Hiirele sarnaneb või mil moel ja mispärast andis tummfilm surmahoobi tsirkusele.

„Aasta enne esimest ilmasõda, 1913, kui valmis sai „Laenatud naene“, toodeti maailmas üldse 120 filmi aastas – see oli päris suur hulk,“ tõdes Volmer. „Ning fakt, millele kunagi ei mõelda, on see, et tummfilm suretas välja teise meelelahutusharu: seesama Charlie Chaplini väike ja totter mehike, laiade pükste ja pisikese pintsakuga, murdis selgroo senisel meelelahutusel number üks – tsirkusel ja jõumeestel.

Sellega kaasnesid operetilauljad à la Enrico Caruso ja orkester. Kõige suuremad staarid olid lauljad ja jõumehed. Ärme unusta, et sajandivahetusel olid maailmaklassi tippstaarid meie maadlejad Georg Lurich ja Aleksander Aberg! Me ei suuda seda ettegi kujutada, aga nad olid sama kuulsad kui praegused Hollywoodi filmitähed. Kuid siis tuli see väike kõvakübaraga mehike ja tsirkuse lõbus palagan vajus kokku.“

Tummfilmil jagus Volmeri sõnul eluiga napilt. Üksnes üle 20 aasta, sest esimesed helifilmid jõudsid mujal maailmas linale juba 1929. aastal.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee