Video: Jörgen Norkroos
Anu Saagim, Sirje Presnal | Video: Jörgen Norkroos 5. mai 2018 22:22
Igal neljapäeval kell 18 kostitame sind põneva veebisaatega "Puuduta mind!", kus külalisteks on nõiad, šamaanid, ravitsejad, ufoloogid, haldjad, elukunstnikud, teadlased, koolitajad ja paljud teised põnevad persoonid. Müstilistele teemadele spetsialiseerunud Õhtulehe ajakirjaniku Sirje Presnali ja Õhtulehe veebi loovjuhi Anu Saagimi 24. saate külaliseks on šamanist, kirjanik ja nõustaja Tiit Teras. 

Tiit Teras on üks Eestimaa tunnustatuim teadjamees, kellelt tullakse nõu küsima juba üle neljakümne aasta – nõukaajast.

Ta  püüab šamanistlike rituaalidega aidata neid, kes temalt abi otsima tulevad. Tiit on nõustaja, kelle šamaaniõpetused aitavad tagasi tuua inimese kaotatud hinge või hingeosakese  ja väelooma. Mehe töövahendite seas on šamaanitrumm, kõristi ja tarokaardid. Pendlit kasutab ta informatsiooni tabamiseks. “Kõik on inimese enda kätes, esimene nõue – ole valmis oma senist elu muutma”, ütleb ta veendunult.

«Šamaani rännak on sideme loomine alateadvuse ja teadvuse vahel,» räägib Tiit, lisades, et usk on asi, mis aitab edasi ükskõik mis riigikorra ajal.

"Puuduta mind!" saates tuleb juttu  šamanismist, tarost, ruunidest, voodoost, hingeosakeste tagasitoomisest, bioenergeetikast ja muust põnevast. Lisaks teeme koos ka mõne praktilise harjutuse ning meditatsiooni või rännaku.

Tallinna Polütehnilises Instituudis keemiat ja ehitust õppinud Tiit Teras kasutab kirjanikuna pseudonüümi V. Maya. Materjalile läheneb ta intuitiivselt ja enamasti katsetab kõik praktikad ka ise omal nahal läbi. Ta on välja andnud palju raamatuid, mis esoteerika- ja müstikahuviliste lugemislaual leida: šamanismist, voodoost, ruunidest, taro kaartidest, joogast, maagiast, ülitajust jpm. Tiit Terase üheks tegevuseks on inimese hingeosakeste tagasitoomine šamaanitehnikaid kasutades. Ennustamisel kasutab ta enamasti taro kaarte.

Ta on uurinud voodood, mis on Haiitilt pärit sünkretistlik usund. Voodoo uskumused ja praktikat pärinevad algupäraselt Lääne-Aafrika rahvastelt ning on segu Arawaki hõimu maailmanägemuse ja Rooma katoliku usu elementidest.

Saates uurime:

Milline on vaimudemaailm ja mida näeb tunnetuseaknast?

Mida kujutab endast maailmas kõige kiiremini leviv usund voodoo?

Mis on liblikhing ja kuhu kaovad meie hingeosakesed?

Mis juhtub zombiepulbrit manustanud inimesega?

Milline on voodoo armumaagia?

Kes on hungan ja mamba? 

Šamanist, kirjanik ja nõustaja Tiit Teras tööhoos 

Aastal 2007. aastal TV3 saates «Eesti nõiad» tutvustati ka vaimudemaailma üht uksehoidjat Tiit Terast, meest, kes raskest haigusest toibudes hakkas tegelema joogaga ning kellele end ootamatult ilmutas vaimuilm.

Sellest kogemusest innustust saanuna pühendas Tiit end täielikult vaimsetele praktikatele, eestindades samal ajal innukalt vastavat kirjandust. Aastakümneid tagasi jäi Tiit haigeks, aga arstid ei suutnud diagnoosida, mis tal viga on. Probleem muudkui süvenes ning lõpuks hakkas Tiit kartma neid musti auke, mida ta pidev neljakümnese palaviku juures nägi. «Siis hakkasin tõsiselt ennast pingutama, et sellest üle saada,» seletab šamaan.

Kui mees hiljem kolmeks kuuks veenipõletiku tõttu voodirežiimile määrati, soovitas arst hakata tegelema joogaga. Mõnda aega hiljem, kui ta jälle tööl käis ja kõik korras oli, nägi Tiit ilmutust. Ta seisis parasjagu pea peal, kui katlamaja seinale hakkasid tekkima täiesti ebamaised pildid. Hiljem leidis ta ühest budistlike jumaluste piltidega raamatust üles selle sama kujutise, mida ta pea alaspidi ka seinal näinud oli. Kuna eesti keeles joogaõpikuid ei olnud, hakkas ta enda tarbeks neid ka tõlkima, tõlkides siiani.

Tiit räägib, et olemas on teine tegelikkus ning et anname oma energiat teise tegelikkuse olenditele, mis omakorda mõjutab meie tegelikkust. "Kui šamaan tahab hakata midagi saavutama, siis ta peab ise looma ühendused oma abivaimudega," seletab mees ning ütleb, et seda saab teha ainult looduses olles. Vanade tarkade šamaanide jaoks ei ole sõnapaar emake maa kui luuleline nimetus maakerale vaid tõsiselt mõeldud tähendus.

Ilma jaotab Tiit kolmeks: ülemine ilm on taevas, keskmine ilm on see, kus meie elame ning alumine ilm, mis on maa ning see on potentsiaalide energiaallikas. "Šamaani rännak on sideme loomine alateadvuse ja teadvuse vahel," räägib Tiit, lisades, et usk on asi, mis aitab edasi ükskõik mis ajal.

Nõustaja annab ka mõned praktilised näpunäited, kuidas ennast ravida. Näiteks kuidas nohu ära võtta.

"Kujutage ette, et teie kahe sõrme otsast tulevad välja piimvalged energia ogad. Siis kujutage ette, et need läbivad teie kõik sõõrmed ja koopad. Siis kujutage ette, et limaskestad kuivavad ära ja nohu kistakse sealt välja. Nina lähebki lahti ja nohu enam pole. Selleks on aga vaja tõeliselt head kujutlusvõimet, et kõike seda ka päriselt ette kujutada," räägib Tiit.

Tiit räägib, et mõttega on võimalik ka enda vaimset poolt ravida. "Kui on juba mingi füüsiline muutus tekkinud, siis ei pruugi midagi saada teha. Las kaasaegne meditsiin tegeleb füüsilise kehaga, ma jätan enda osaks selle vaimse poolega tegelemise," seletab mees.

Vähk on tema sõnutsi lootuse kaotamise haigus. "Füüsiline keha paraneb ise kui vaimne pool korda saab. Nii on see ka vähi puhul," seletab šamaan. Šamaani rännakul olles näeb ta vähki kui madu. Maost peab temagi eemale hoidma, sest madu võib hammustada. Tiit peab rännakul leidma kellegi abistava olendi, kes saab mao sealt välja viia. "No meie maailmas on näiteks toonekurg see, kes viib rästiku minema," seletab ta.

"Teine tegelikkus ei ole kusagil kaugel vaid siinsamas meie juures ka siin toas. Iga ühtlane rütmiline liikumine muudab teadmisi niimoodi, et me tajume teisi tegelikkusi," seletab Tiit. "On vaimuilm, mis lükkab meid teatud sündmuste poole, kusjuures isegi sõnad on samasugused."

Tiit Teras püüab šamanistlike rituaalidega aidata neid, kes temalt abi otsima tulevad. Eestimaa ühelt tunnustatumalt teadjamehelt tullakse nõu küsima kõige rohkem suhete arendamise, parandamise ja hoidmise teemal.

“Praegust aega valitseb üksindus,” usub Tiit. “Muistses sugukonnas hoidis inimest suguharu, kus sõbrad ja lähedased tulid appi, kui vaja. Aga praegu võime minna Tallinnas Raekoja platsile ja tunda end seal rohkem üksi kui Alutaguse laanes. Ümberringi on kõik võõrad, mitte kellegagi pole rääkida, keegi sind ei kuula.” Tiit on nõustamiseks välja töötanud oma süsteemi. Peamiselt aitabki see pere- ja suhteprobleemide puhul. “On olnud juhuseid, kus olen aidanud ka füüsilise häda korral. Aga füüsilised probleemid tekivad enamasti psüühikast. Kui aidata inimesel mureallikast üle saada, hakkab ka füüsiline tervis paranema.”

Tiit nimetab end psühhonõustajaks. Inimesi tuleb ta juurde abi otsima iga päev. Teadjamees ei ole kunagi end reklaaminud, aga huvilisi jagub. “Inimesed leiavad mu üles, kui vaja. Alguses panin tarokaarte. Hakkasid käima sugulased, tulid tuttavad, kumu kasvas. Ma pole kunagi oma nime lehte pannud. Kel on ette nähtud mind üles leida, see leiab.” 

Kogu elu on Tiidule suureks abiks olnud ka joogavõimlemine. Nõukogude ajal ei tohtinud joogast rääkida, aga käest kätte liikusid Gunnar Aarma kirjutatud vihikud, kus õpetati joogaharjutusi. Kuni Tiiduni jõudis esimene päris joogaraamat, ingliskeelne “Heal Yourself with Yoga”, autoriks India kirjamees ja joogaharrastaja Ram Kumar. Tiit tõlkis raamatu eesti keelde. Pärast seda tulid uued vaimsed raamatud, mida ta tõlkima hakkas. Kirjastusi tema raamatud ei huvitanud, seepärast tuli kõik ise teha, raamat koostada või tõlkida ja arvutis ise kujundada.

Šamanist, kirjanik ja nõustaja Tiit Teras; Sirje Presnal; Anu Saagim Foto: Stanislav Moshkov

Naise ja mehe vaheliste suhete teemal armastab Tiit pikki loenguid pidada.

“Mehed olid kütid, ajasid loomi taga. Sellest kujunes ka mehe iseloom – füüsiliselt vastupidav ja püsiv seni, kui looma kätte sai. Nad on tikkunud alati ka naistesse kui jahiobjektidesse suhtuma. See on mehe iseloomus väga ürgsest ajast, kahjuks sageli tänapäevani.” Tiit teab, et naise truudus võib kesta aastaid, sest suhtest sünnib laps ja ema peab tema juurde jääma, kuni laps suureks kasvab. Aga mehe truudus ei pruugi nii kaua kesta. Isegi kui mehel on kodus kena naine, ei lase mees oma silmi teiste naiste pealt. Seda on tema arvates vaja aktsepteerida, sest põhjus on väga ürgne.

“Aga ka mehel on põhjust olla oma naisele ja perele truu, kuigi veidi teisiti kui naine,” usub mees. “Ürgse jahi asemel on mehel nüüd töö, hobid, karjäär, kõik see, mis toimub ka meie ajal väljaspool kodu. Kodu, naine, lapsed, kes isa elu edasi võivad viima hakata, peaks mehe panema vaeva nägema ja see annab ta elule mõtte. Selliselt mõtlev mees võib olla aastakümneid truu oma naisele ja kodule – aga ega neid ju polegi nii vähe! Kui naine hakkab käsutama, millist tööd mees peab tegema, läheb riiuks. Kui naine uudishimutseb, miks mees kohe töölt koju ei tulnud, siis ühel päeval mees enam ei tulegi koju. Kui aga mees hakkab kodus “korda looma”, käsutama n-ö naise mõjupiirkonda, läheb samuti riiuks. Kummalgi peab olema oma osa pere elust – mehel väljaspool kodu, naisel kodus. Siis elatakse rahulikult.Tiit leiab, et perekond püsib koos siis, kui naine armastab meest.

Naine suudab püsisuhet hoida. Mees ei suuda, sest kui ta naisele ei meeldi, ei tule kooselust midagi välja. Peale selle on mees püsimatu, ükskõik kui vana ta on. “Mees vahib alati ka veidi kõrvale. See on loomu poolest nii, sest me oleme jahimehed,” teab Tiit. “Üks põlvkond naisi või veel vähem üks naine seda muuta ei suuda, mis tuhandeid aastaid on kestnud, sellega tuleb lihtsalt leppida. Aga kui mees tahab, et tal oleks kodu ja koht, mille nimel pingutada ja tööd teha, siis lõpeb see tavaliselt ainult vaatamisega.”

Tiit on kogu elu olnud abielus naisega, kellega on koos ka praegu. “Arvan, et abielu on nii kaua kestnud, sest tema armastas mind, kui abiellusime. Kohtusime restoranis vana-aastaõhtul. Vaatasin, et peol on kena naine, kellega hakkasime kohe suhtlema. Saime teinegi päev kokku. Kolmandal päeval läksin talle juba külla. Istusime laua taga, sõin oma taldriku tühjaks, toetasin selja vastu tooli ja ütlesin, et sooh, mina olen oma koha selles ilmas leidnud, ma ei pea seda enam otsima.”

Ja nii jäigi, on jäänud siiamaani. Alles palju aastaid hiljem selgus, et ta oli naisele ammu enne tutvumist silma hakanud ja naine organiseeris selle uusaastavastuvõtu oma sõbranna kaudu, kes oli Tiidu lapsepõlvesõbra naine. Tiit elas nende tutvumise ajal veel Kesk-Eestis, kust käis igal pühapäeval pruudil külas. Kui nad olid neli kuud tuttavad, küsis naine, kas vormistaks suhte ka ametlikult ära. “Kuna ma teda armastasin, mis mul teha oli – vormistasimegi ära. Maikuus olid pulmad. Elasime õnnelikult, elame siiamaani hästi. Pole kordagi tõsiselt riielnud.

Põhjus on vist see, et me mõlemad tahame, et meil oleks perekond. Ma ei kahetse oma otsust tänaseni. Ma pole kunagi mõistnud inimesi, kes abielluvad selleks, et oma kaasaga riielda,” kõneleb mees. Nende peres on neli last. Tiit ehitas koos keskmise pojaga maja. Pool maja on poja oma, pooles elab Tiit ja ta kaasa. “Ütlen veel kokkuvõtteks, et minu arvates loob perekonna alati naine, kui ta seda tahab. Mees jahib. Kui praegu sünnib juba üle poole lastest vabaabieludest, siis pole see meeste süü.

Mees tahab tavaliselt kena naisega läbi käia, mitte abielluda. Praegu ei sõltu naine üldiselt enam mehest ka materiaalselt, seepärast just nüüdisaegne naine ei taha sageli abielluda, näiteks kui ta pole kindel, et mees teda küllalt armastab või suudab truu olla,” mõtiskleb teadjamees. “Kaks last suudab naine ka üksi üles kasvatada, seepärast ei muretse ta neid tänapäeval rohkem. Kui paaril on rohkem kui kaks last, tähendab see sageli, et naine usaldab oma meest ja arvestab ta toetusega laste kasvatamisel.”

Teadjamehe sõnul süütult mehele minna ei tasu

“Kunagi käis minult nõu küsimas keskealine üle 40aastane naine,” jutustab Tiit. “Ta rääkis, kuidas teda hakkas juba kooliajal üks vanem mees piirama. Kui ta kooli lõpetas, nad abiellusid. Temale kaotas ta oma süütuse ja tal polnud pikkade aastate jooksul ühtki suhet väljaspool abielu. Kuid siis sattusid nad koos asutuse peole, kus mees jäi purju ja vajus enne peo lõppu ära. Naine hakkas ühe tema kolleegiga suhtlema. Suhe läks kahjuks veidi liiga kaugele ja pärast seda ei tahtnud ta enam oma meest üldse näha. Ilmselt ei teadnudki see naine enne, mis on orgasm, sest ta polnud oma mehega seda kunagi kogenud. Aga neil oli nüüd kaks juba täiskasvanud last. Ja ees seisis lahutus.”

Tiit leiab, et mõisapreilide periood on ammu läbi. Möödas on aeg, kui tuli süütult mehele minna. “Minu meelest on tüdrukutel õige mehi enne abiellumist tundma õppida, et nad teaksid, mida elult tahavad. Muidu võib pere laguneda nagu eespool toodud näites ja see on väga valus!”

“Naise süda on imelik, mina mehena pole suutnud kunagi naisi täiesti mõista,” teeb teadjamees ootamatu avalduse. “Mees on suhetes loogiline – kas naine kõlbab talle või ei. Kui naine soovib, et mees oleks talle truu, on vaja mees endale ligi lubada. Siis ei pea mees küla pealt naist otsima. Teada tuleb ka seda, et kui meest lubatakse endale harva ligi, tekivad tal mehel eesnäärmeprobleemid. Kui naine tahab, et mees oleks truu, ära lükka teda kogu aeg ära.”

Šamanism tervendab hinge

Tiidu töötoa seinal ripub šamaanitrumm. Seda kasutab ta harva. “Trummi kasutatakse suurte ja tähtsate asjade tegemisel. Trumm annab šamaanile jõudu. Mina püüan trummi saatel tagasi tuua inimese hingeosi. Olen teinud seda nüüd juba kümme aastat. Paljud, kes on selle rituaali läbi teinud, on hingeosad tagasi saanud. Nende elu on hakanud paremini minema. Sellest rituaalist on räägitud minu väljaantud raamatutes.” 

Kui inimene tuleb Tiidu nõustamisele, teeb mees kõigepealt pendli abil tšakrate analüüsi. See aitab inimese probleemidest ülevaate saada. Edasi saab neid mitmel moel lahendada. Tihti õpetab Tiit inimestele meditatsiooni. Meditatsiooniseisundist saab edasi minna šamaanirännakule, et tutvustada väelooma. “Alateadvuse kaudu jõuame vaimumaailmaga suhtlemiseni. Kas on seal siis meie kõrgem mina, hea abivaim, väeloom. Väeloom aitab tšakraid avatuna hoida.”

Šamaanirituaaliks teeb Tiit toa pimedaks ja paneb põrandale madratsid. “Kutsun oma abivaimud, heidan inimese kõrvale, nii et puudutan teda pealaest labajalani. Püüan leida hinge kadumamineku põhjuseid. Sellel rituaalil on olnud üsna huvitavaid tulemusi.” 

Šamaane ja sensitiive on Eestis palju. Keda usaldada?

“Maailm on energia, mis liigub. Elu muudab selle objektideks. Kõik on tegelikult energia. Seetõttu ei ole mitte kellelgi absoluutselt õigus, ka minul mitte. Igaüks räägib asju paratamatult enda nägemise seisukohalt. Võta oma maailmapilti vastu see, mis sulle sobib. Ükskõik kui tugev ekstrasenss on, kuula ta jutt ära ja lükka kõrvale see, mis ei sobi. Kõik räägivad või teevad midagi ja kedagi ei tohi võtta kui ülima tõe teadjat. Iga asi tuleb iseendal läbi seedida ja aru saada, kas seda saab kasutada või mitte. Loo oma maailmapilt. Ma ei usu, et keegi lihtsalt mängiks ennustajat või selgeltnägijat, raha saab ka lihtsamalt teenida. Igal inimesel on võimeid, kindlasti ka neil. Muidugi on ennustajaid, kes on oma nõrkade võimete abil lihtsalt raha teenimas. Tavaliselt just need küsivad nõustamise eest ülikõrget hinda. Võimekale inimesele on nõustamine igapäevane töö, miks seda siis ülikõrgelt hinnata? Hea ekstrasenss pole liiga kõrge enesehinnanguga, vaid mõistab, et ta on osa kõiksusest, seega ta ei küsi nõustamise eest ka ülikõrget hinda.”

Lõpetuseks räägib mees veel ka kaartidest.

Need on viis tuua infot vaimumaailmast füüsilisse maailma. Alguses pani kaarte vaid endale, siis poegadele ja nüüd käivad paljud tema juures, et teada saada, mis juhtuma hakkab. Kuna mees on vana, siis plaanib varsti teiste inimese aitamise lõpetada ning mantlipärija, kellele Tiit loodab oma kliendid üle anda, on juba välja valitud.

Vaata saadet "Puuduta mind!" neljapäeviti kell 18 Õhtulehe Facebookis ja veebis.