Rauno MärksFoto: Robin Roots
Annika Erg 20. aprill 2018 22:17
"EDM kipub ühte auku või nüriks minema ja sähvatusi on vähe. Avicii sähvatus oli küll hästi ere ja muutev," kommenteeris raadiohääl Rauno Märks ühe oma lemmik-DJ Avicii lahkumist.

Märks avastas Rootsi muusiku juba siis, kui ta tegutses nime Tim Berg all. Paar varasemat laulu läksid Märksist mööda, kuni ta leidis loo "Seek Bromance", mis hirmsasti meeldima hakkas. "Levels" oli Märksi jaoks juba murranguline.

"Teine vau-efekt oli "Wake Me Up", mis oli täiesti omamoodi. EDM žanris on kaks DJ-d, keda kõige rohkem kuulan: üks on Avicii ja teine Calvin Harris. Minu arust oli Avicii esimene, kes tõi tantsumuusikas refrääniks instrumentaalosad. Pärast seda hakkasid kõik refräänina sünte kasutama, varem laulis refrääniosasid tavaliselt peale naisvokalist. Avicii keeras need asjad ümber," seletas Märks, et tegemist oli murrangulise artistiga.

Märks käis ise Avicii't mõne aasta eest Helsingi Weekendi festivalil vaatamas. Kummalisel kombel oli tal just täna Eesti Weekendi ühe korraldajaga Avicii'st juttu.

"Püüdsin aimu saada, et kuidas tal tervis nii äkki käest ära läks," sõnas Märks. Märks on ise 25 aastat diskot teinud ja ehk mitte nii intentsiivselt, kuid siiski kuni kuuetunniseid sette. EDM-esinemine kestab tavaliselt tund-kaks.

"Ilmselt oli muu pinge ja koormus suur, lendamised ja kõik. Ei kujuta ette, mida elu üldse kujutab seal väljaspool areeni," ütles Märks.

"Väga palju huvitavat muusikat jääb tegemata. Eks EDM kipub ühte auku või nüriks minema ja sähvatusi on vähe... Avicii sähvatus oli küll hästi ere ja muutev. Ma ei tea, kas teda EDMi Elviseks nimetada saab, aga väga kahju on," sõnas Märks.

Avicii suri 28aastaselt Omaani pealinnas Muscatis. Surma põhjus pole veel teada, kuid mees oli viimastel aastatel kurtnud terviseprobleemide üle.