Inimesed

Globaalsed kliimamuutused kitsendavad kiiresti inimestele sobivat eluruumi. Sajad miljonid võivad vajada evakueerimist. Eesti püsimajäämine rahvusriigina võib sõltuda sellest, kas suudame seda protsessi hallata.

AKADEEMIK TARMO SOOMERE: Eesti peab otsustama, mida hakata peale sadade miljonite kliimapagulastega (227)

Akadeemik Tarmo Soomere konverentsil „Tuulelohe lend“ peetud ettekande ainetel, 21. aprill 2018 00:17
Üleujutus Filipiinide pealinnas Manilas 2014. aasta juulis. Ajutiselt tuli evakueerida 370 000 inimest, hukkus 12. Manila on Filipiinidel suuruselt teine linn, kus elab üle 10 miljoni inimese.Foto: SIPA/Scanpx
Eesti elanikkond väheneb ja maad on laialt käes, kuid maailma rahvastik kasvab kiiresti. On väga tõenäoline, et juba mõnekümne aasta pärast pole kümnetel miljonitel inimestel enam kuiva pinda jalge all, ei jätku toitu või vett, või on elamiseks liiga kuum. Pole välistatud, et Eesti riigi püsimine sõltub sellest, kuidas suudame rändevoogu hallata. Valik on lihtne: kas tegutseme ennetavalt või laseme teistel enda eest otsustada.

Kliima muutub vaatamata sellele, mida me selle kohta arvame. Hea indikaator on süsihappegaas. Selle sisaldus atmosfääris on viimase miljoni aasta kõrgeim. Maa keskmine õhutemperatuur on sajakonna aasta jooksul 0,8 kraadi võrra tõusnud. Sellega kaasneb Arktika jääkatte kahanemine. Ookeani veetase kerkib juba mõnda aega 1,7 millimeetrit aastas. Jõnks käis 1990. aasta paiku, kui tõus kiirenes kahekordseks.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

25.09.2019
Teaduste Akadeemia valis presidendiks tagasi Tarmo Soomere
20.07.2019
Tarmo Soomere: maailmalõpuhirm on kinni meie peades
22.04.2018
Täna tähistatakse Maa päeva
20.04.2018
Rootsi teadlane: Eesti-sugusel metsarikkal riigil on kohustus süsiniku sidumise koormust maailmaga jagada