Inimesed

Režissöör Arvo Kruusement: „„Kevadet“, „Suve“ ja „Sügist“ tuleks teles vähem näidata. Jumal hoidku, teisi filme on ju ka!“ (16)

Aigi Viira, 20. aprill 2020 15:25
EESTI FILMI KLASSIK: „„Mina pidin arvestama sellega, et „Kevade” filmi tegelased oleksid publikule vastuvõetavad. Kahtlusi oli kui palju!” tunnistab Arvo Kruusement, kelle Lutsu-triloogia on puhas klassika. „Kõik ju teadsid, mis tegelased need olema peavad. Sellega tuli kohe arvestada, kui tegelasi valisin. Muidu ma oleksin kere peale saanud!”Foto: LAURA OKS

„„Kevade”, „Suvi” ja „Sügis” on nii-ütelda normaalsed filmid – nad on vaadatavad siiamaani,” muheleb eile 90. sünnipäeva tähistanud režissöör Arvo Kruusement. „Kui mina neid filme tegin, oli hoopis teine aeg kui praegu. Toona pidime kasvatama nõukogude inimest. Aga kes see nõukogude inimene on, sellest mina aru ei saanud.”

Oskar Lutsu raamatud on Kruusemendile olnud kui saatuse märk. Nii kui ta Tallinnfilmi uksest sisse astus, maandus tema laual Lutsu „Kevade”. „Hüppasin vette tundmatus kohas ja kogu aeg kahtlesin, kuidas seda filmi teha,” naerab ta, et luges aina raamatut ja lõpuks oli see tal suisa peas. „Maikuus, 50 aastat tagasi sõitsin Palamusele ja kõik läks paika. Kõik oli seal olemas!”

Et kõhna eelarvega „Kevadest” tõuseb fenomen, poleks keegi osanud ette arvata. Seda enam, et samal ajal filmitud „Viimne reliikvia” oli plaanitud värvilise ja „Kevade” mustvalgena. „See oli Tallinnfilmi plaanis niimoodi ette nähtud,” lausub Kruusement. „Eks „Viimne reliikvia” oli tähtsam film ja „Kevade” nagu kõrvalprodukt. Ma ei kurtnud.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

28.10.2020
ÕL ARHIIV | Aare Laanemetsa sõnad rabasid sõpru: „Ega ma üle aasta enam vastu ei pea…“
05.02.2020
Viiskümmend aastat „Kevadest“ „Talveni“: miks Margus Lepa ja Aare Laanemets hilisemas elus oma tegelaskujudest midagi kuulda ei tahtnud?
08.12.2018
Pildikesi Paunverest: Kihelkonnakoolimuuseumi avapäev ajas Palamuse jalule
11.09.2018
Eesti noortekirjandusest leiab kaklusklubisid ja kuritegusid, koolikiusamisest rääkimata

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee