Inimesed

Rootsi Akadeemia juht lendas seksiskandaali tõttu ametist (15)

Ohtuleht.ee, 13. aprill 2018 09:53
Sara DaniusFoto: Reuters/Scanpix
Nobeli kirjandusauhinda välja andva Rootsi Akadeemia alaline sekretär Sara Danius astus seksiskandaali järel tagasi. 

Mainekat organisatsiooni on kritiseeritud käitumise pärast väidetava seksuaalse väärteo uurimisel. 

Samal teemal

"See on juba Nobeli auhinda rängalt mõjutanud ning see on suur probleem," vahendab BBC News Daniuse sõnu ameti mahapanekul. "See, et ma lahkuksin alalise sekretäri rollist, oli akadeemia soov. Langetasin otsuse, mis jõustub kohe."

Süüdistused puudutavad Rootsi Akadeemia liikme Katarina Frostensoni abikaasat Jean-Claude Arnault'd. Mullu novembris #MeToo kampaaniast indu saanult astus 18 naist esile ning süüdistas Arnault'd seksuaalkallaletungides ja ahistamises. Süüdistatu eitab kõiki väiteid. 

Eelmisel nädalal pani akadeemia Katarina Frostensoni edasise liikmestaatuse hääletusele, kuid enamus hääletas tema väljaviskamise vastu. Protestiks astusid 18pealise komitee kolm liiget - Klas Ostegren, Kjell Espmark ja Peter Englund - tagasi. 

Kuigi akadeemia eeskirjade järgi pole liikmete tagasiastumine võimalik, sest nad on valitud eluks ajaks, võivad nad keelduda akadeemia tegevustes osalemast. 

Akadeemia katkestas peatselt pärast skandaali puhkemist Stockholmis kultuuriklubi pidava Arnault'ga kõik suhted, ka rahalised. Tookord pidas akadeemia võimalikuks, et on seoses huvide konfliktiga omaenda seadusi rikkinud, ning andis ühele advokaadibüroole ülesandeks uurida komitee liikmete ja Arnault' sidemeid.

Samal teemal

14.10.2019
Vähk murdis Rootsi Akadeemia eelmise juhi Sara Daniuse
10.10.2019
Nobeli kirjanduspreemia võitsid Olga Tokarczuk ja Peter Handke
10.10.2019
Täna selgub kaks Nobeli kirjanduspreemia laureaati – kes on soosikud?
10.12.2018
Üks Nobeli auhind jääb täna vägistamissüüdistuste tõttu üle andmata