Film

Tülil lõpp: Netflix ei lähe Cannes'i filmifestivalile (1)

Ohtuleht.ee, 12. aprill 2018 16:45
Cannes'i festivali peakorraldaja Thierry Fremaux 71. festivali võistlusprogrammi välja kuulutamas. Foto: Reuters/Scanpix
Mullusel Cannes'i festivalil pöörasid žürii esimees Pedro Almodovar ja žürii liige Will Smith juba esimesel päeval tülli. BBC Newsi teatel oli kõige kurja juureks voogedastusplatvorm Netflix, kelle kaks peapreemia Kuldse Palmioksa nimel võistlesid - Tilda Swintoni “Okja” ning “Meyerowitzi lood”, osades Emma Thompson ja Ben Stiller.

Samal teemal

Toona teatasid festivali korraldajad, et alates järgmisest aastast peavad filmid linastuma Prantsuse kinodes, et neid konkursikõlblikuks kvalifitseeritaks. Almodovar oli muutusega nõus, öeldes festivali esimesel pressikonverentsil kirglikult, et filme tuleks alati suurel ekraanil näha. “Sellal kui ma elus olen, võitlen selle üheainsa poolt, millest noor põlvkond pole teadlik – hüpnoosi võimalikkuse poolt suurel ekraanil.”

Hispaania kinohiid ütles, et ta ei kujuta ette olukorda, kus film võidaks Kuldse Palmioksa või mõne muu tähtsa auhinna, kuid seda ei saaks suurel ekraanil vaadata. Kuid Hollywoodi superstaar Will Smith vaidles vastu: “Meie kodus on Netflix ainult head toonud. Nad vaatavad filme, mida nad muidu ei näeks. See on laiendanud mu laste arusaama maailmakinost.”

Tänavu märtsis teatas Cannes'i festivali peakorraldaja Theirry Fremaux, et nii Netflix kui ka teised samalaadsed teenusepakkujad võivad jätkuvalt enda teoseid ürituse raames näidata, ent peaauhinnale need kandideerida ei saa.

Sel kolmapäeval kinnitas ka Neflixi boss Ted Sarandos, et nemad ei saada mainekale Prantsuse festivalile ainsatki filmi. Seega on voogedastusfirma ja Cannes'i pingul suhted ametlikult katkenud. "Festival on otsustanud ülistada kinokunsti asemel filmilevi," nentis Sarandos mõningase kibedusega. "Meie oleme 100% kinokunsti poolt."

Samal teemal

20.03.2018
AITAB! Netflix plaanib kinoketi ostu, et lõpetada diskrimineerimine
14.03.2018
Cannes'i festivalil võitlevad peaauhinna nimel nii Spike Lee kui ka Godard
26.02.2018
NETFLIX POLE PÄRIS! Kuulus portaal sai Cannes'i filmifestivalilt osalemiskeelu
30.04.2017
Cannes’i filmifestivalil lõi kaardid segi rootslaste satiir