Kaader filmist "Jää"Foto: Promomaterjal
Ohtuleht.ee 9. aprill 2018 09:56
Eesti filmi- ja teleauhindade galal parima lühifilmi auhinna võitnud "Jää" valiti 4953 kandidaadi seast mainekale Busani rahvusvahelise lühifilmide festivali võistlusprogrammi.

Lõuna-Koreas 35. korda toimuvat festivali hinnatakse kõrgelt uutele talentidele suunatud tugeva filmivaliku poolest. Sel aastal toimub festival 24.–29. aprillini.

Lisaks EFTA auhinnale on "Jää" osalenud ligi 40 filmifestivali võistlusprogrammis ning võitnud seitse auhinda, nende seas kriitikute auhind Belgia filmifestivalilt "Les Enfants Terribles", "West Nordic International" auhind parima operaatoritöö eest Norra filmifestivalilt ning parima lühifilmi ja helikujunduse auhind Itaalia festivalilt Dieciminut Film Festival.

"Jää" räägib loo sellest, kui oluline on öelda "Ma armastan sind", kui selleks on veel võimalus. Harri (Mait Malmsten) on ohvitser, kes peale lahutust näeb oma 10-aastast poega (Aksel Ojari) ainult koolivaheaegadel. Et kaotatud aeg tasa teha, otsustab Harri külastada pojaga saart, kus ta lapsepõlves tihti oma isaga aega veetis. Harri jääb viimasest praamist maha, kuid otsustab last mitte kurvastada ning sõita saarele üle kohaliku jäätee. Mees, kes on harjunud kõike kontrollima, seisab vastamisi jõududega, mida ta kontrollida ei suuda.

Filmi stsenaristid on Anna Hints ja Greta Varts, režissöör Anna Hints, operaator Tõnis Tuuga, kunstnikud Matis Mäesalu ja Anneli Arusaar, monteerija Marion Koppel, helilooja Romain Trouillet, helirežii Rémi Durel ja Julie Tribout.

Filmi tootjad on Exitfilm Eestist, Origine Films Prantsusmaalt ja Antevita Films Luksemburgist. Filmi produtsendid on Eero Talvistu, Emilie Dubois, Olivier Berlemont, Raoul Nadalet.

Filmi valmimist toetasid Eesti Filmi Instituut ja Eesti Kultuurkapital.

Režissöör Anna Hints on õppinud Tartu ülikoolis kirjandust ja rahvaluulet ning Tartu kõrgemas kunstikoolis fotograafiat. Ta on olnud aktiivne kaasaegses kunstis. 2013. aastal lõpetas ta Balti filmi- ja meediakooli režissööri erialal. Tema tudengifilm "Vaba maa" tõi talle Kaljo Kiisa nimelise noore filmitegija auhinna ja võitis grand prix' PÖFFi lühifilmide festivalil Sleepwalkers. Anna on olnud aktiivne kaasaegses kunstis, teinud videointervjuusid mäluprojektile "Kogu Me Lugu", ta on laulja elektroonilise muusika trios Eeter ja Eesti-India ansamblis Naad Võim.

Eesti publik saab Anna Hintsi lühifilmi näha sügisel, mil kinodesse jõuab lühifilmide kogumik "Värske veri".

Peagi jõuab kinodesse Eesti Vabariik 100 dokumentaalfilmide kogumik "Juured", kus on ka Anna Hintsi uus film "Emaga kloostris".