Inimesed
Eesti tuntuimal naisrežissööril, kes saanuks eile 95aastaseks, polnud lihtne mehises filmimaailmas läbi lüüa

ÕL VIDEO | Ene Rämmeld: Leida Laius sai pärast "Libahundi" ekraanile jõudmist infarkti, sest kriitik Remmelgas tampis filmi maatasa (24)

Jaanus Kulli | Video: Teet Malsroos, 27. märts 2018 00:01
Foto: Teet Malsroos

„Pärast mängufilmi „Libahunt“ ekraanile jõudmist sai selle režissöör Leida Laius infarkti, sest Rahva Hääles ilmus Tallinnfilmi peatoimetajalt ja „Libahundi“ stsenaariumi kaasautor Lembit Remmelgalt mahukas artikkel, milles film maapõhja tambiti. „See oli otseselt Leidale noa selga löömine ja selline pauk, et ta sai infarkti,“ ütleb „“Libahundis“ peategelast Tiinat kehastanud ja praegu põhiliselt Pariisis elav näitlejanna Ene Rämmeld.

Infarkt sai kindlasti järgnevate kurbade sündmuste ahela algatajaks. Pärast seda haigestus Leida Laius suhkurtõppe, siis avastati tal rinnavähk. „Sellised rasked haigused ei kuku lihtsalt taevast. Selge see, et Leida elas sellist materdamist väga üle,“ meenutab Ene Rämmeld.

Järgmise aasta 6. jaanuaril saab 50 aastat päevast, kui „Libahunt“ esilinastus kinos Sõprus ning see on ka põhjus, miks filmi peategelase, Tiinat kehastanud Ene Rämmeldi ja tema kasuõde Marit mänginud Malle Klaasseniga just selle stalinistlikust arhitektuurist mõjutatud kunstitempli eest kohtume. „Tookord oli siin kasiinoreklaami asemel tohutult suur „Libahundi“ plakat,“ mäletab Ene. Aasta oli siis 1969.

Lavakasse ei pääsenud

Ene ja Malle olid siis kaks noort kaunist neidu, kes, nagu kõik teismelised tütarlapsed, unistasid näitlejakarjäärist. Ene tegi oma esimesed sammud Viljandi teatri Ugala laval ning Malle sublimeeris oma salajasi soove Vanemuise draamastuudios.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

07.05.2018
Miks pole Leida Laiuse elulugu tänini ilmunud?
19.02.2018
Ene Rämmeld Eestisse ei naase: „Siin on liiga palju ebaõiglust.“
14.01.2017
Ene Rämmeld: "Pigem elan liblika elu, kui olen miljonär."
15.05.2014
Ene Rämmeld: "Mulle naised väga meeldivad, kuigi ma ei ole lesbi ega feminist."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee