Mart NormetFoto: Erlend Štaub
Jaanika Vilipo 22. märts 2018 13:24
Rahvusringhäälingu produtsent Mart Normet, kes aasta alguses teatas, et tänavune „Eesti laul“ ja Eurovision jäävad tema viimasteks projektideks, liitus märtsi alguses ülemaailmse koristuspäeva „Teeme Ära!“ projektiga ning toimetab nüüd meeskonna telejuhina. „Tegu on tähtajalise lisaprojektiga,“ rääkis Normet Õhtulehe ning täpsustas, et ERR-ist ei ole tal plaanis siiski lahkuda. „Kuni septembri keskpaigani on minu ametinimetus maailmakoristuspäeva telejuht,“ selgitas Mart, kes hetkel viibib töö asjus Londonis.

„Saabusin just koos Rainer Nõlvakuga Londonisse, kus meil on mitmeid kohtumisi ja temal tunniajane paneel raadiojaamas Worldwide FM,“ rääkis Normet. Saadet modereerib Jeremy Gilley, kes on ülemaailmse rahuliikumise „Peace One Day“ eestvedaja ja teadaolevalt ka „Teeme Ära!“ fänn.

Normet suhtub globaalsetesse teemadesse täie tõsidusega ning tunneb muret, kuidas inimeste harimatus ja ülbe mugavus võivad keskkonnale liiga teha. „Milline on see planeet, mille me pärandame oma lastele ja lastelastele, selles on küsimus.“

„"Teeme ära!” ei ole ainult keskkonna-liikumine, see on kogukonna-aktivism, koostegemine! Ajal, mil oma naabriga dialoogi saavutamine on järjest raskem, aitab just koos tegutsemine ühsikonda koos hoida,“ lausub Normet.
Telejuhi eesmärk on jõuda võimalikult paljude inimeste kõrvu: „Püüan meie meeskonna ja teiste vabatahtlike abiga välja mõelda, kuidas seda globaalset sündmust kajastada otseülekandena teles ja internetis. Eestis on maailmakoristuse kajastamise partner loomulikult Rahvusringhääling. Suurepärane on oma ERRi kolleegidega kogu selle asja kallal pead ragistada ja muuta maailma."

Normet räägib Eestist alguse saanud „Teeme Ära!“ projektist kirega, kuid tunnistab, et inimeste hoolimatus on murettekitav: „Olen ise koristamises osalenud. Enamgi veel - osalen selles iga kord, kui metsa satun. Ikka väljun sealt, käed prügi täis."

Eestist alguse saanud „Teeme ära!” projektist on kasvanud globaalne liikumine: 10 aasta jooksul on koristamised toimunud 120 riigis.
„Et tõmmata veel suuremat tähelepanu probleemile, toimub 15. septembril World Cleanup Day. Kell 10 hommikul saab koristamine alguse Uus-Meremaal ja niimoodi järjest ajavööndite kaupa tulevad sajad miljonid inimesed välja üle kogu maailma. Loodame pardale saada 150 riiki ja mitusada miljonit inimest,“ on „Teeme Ära!“ telejuht lootusrikas.